Jak správně načasovat jídlo při sportu, abychom začali hubnout

Ostatní 31. května 2019 | 15:33 — Monika Moorová
Jíst před nebo po cvičení? A za jak dlouho a co si vůbec dát? To jsou otázky, které si klade řada lidí, kteří chodí pravidelně sportovat. Objasníme vám to.
Dalších 5 fotografií v galerii
Sportovat je jedna věc, ale správný čas na stravu druhá / Shutterstock

Můžete denně běhat nebo se potit ve fitku, ale to, jak se stravujete, je hodně důležité. Je samozřejmě dobře, pokud přemýšlíte o tom, co jíte, ale to nestačí. Aby byl efekt maximální, je především důležité vědět, kdy se stravovat. Jen tak tělu dodáte potřebnou energii pro výkon, zregenerujete ho a podpoříte jeho správné fungování.

Ráno nalačno nebo po jídle?

Pokud chodíte na tréninky hned ráno před prací, můžete tak učinit nalačno. Díky tomu bude vaše tělo mnohem lépe spalovat tuky. Ale v případě, že vás čeká větší zátěž, například delší běh nebo cvičení s velkým energetickým výdejem, je dobré alespoň půl hodiny před výkonem dodat tělu sacharidy. Sáhněte například po banánu, smoothie, obilné kaši, celozrnném pečivu apod.

Oběd tři hodiny před tréninkem

Jestli máte naplánované cvičení na odpoledne či večer, je dobré doplňovat energii během celého dne. Hlavní jídlo dne byste si měli dát zhruba 3 až 4 hodiny před tréninkem, ale určitě by to nemělo být například vepřové s knedlíkem a zelím. Pořád by to měla být strava bohatá na bílkoviny, ale ne moc tučná. Vhodný je např. losos s rýží nebo těstoviny s kuřecím masem. Zhruba hodinu před začátkem lekce si můžete dát malou sacharidovou svačinku v podobě kousku ovoce, smoothie nebo tvarohu.

Po tréninku bílkoviny

U stravování po cvičení se dělá nejvíce chyb. Protože, pokud chcete zhubnout, neměli byste jíst až hodinu, raději dvě, po tréninku, aby si tělo doplnilo energii spalováním uložených tuků. Rozhodně nepijte žádné slazené nápoje! Pak si dopřejte jídlo bohaté především na kvalitní bílkoviny, které regenerují unavená svalová vlákna. Vhodné jsou zeleninové saláty, doplněné o kousek ryby nebo drůbežího masa, vejce nebo sáhněte po luštěninách. 

Když chcete nabrat svaly

Máte-li za cíl nabrat svalovou hmotu, pak byste si měli do půl hodiny po cvičení dát sacharidovou svačinu, jako je banán či kvalitní ovocná tyčinka, která podpoří regeneraci svalů. A do dvou hodin poté by mělo přijít plnohodnotné jídlo, ať už oběd či večere. Tady ale dbejte na to, že byste měli jíst alespoň 2 - 3 hodiny před tím, než půjdete spát. (Dále čtěte: Dokonalá postava cvičením jógy! Zkuste cviky celebrit).

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Spice Girls se mají dát dohromady. Proč ale Victoria Beckham nechce a comeback skupiny opět bolokuje?

Vyčistěte fasádu domu od všech nečistot. S osvědčenými...

Při sušení hub nezapomeňte dodržovat určitá pravidla. Při...

Ředkvičky, mrkve a další druhy zeleniny, které hravě...

Sklizeň mrkve. Jak rozpoznat, že je perfektně zralá a kdy ji...

Motýl, který v zimě létá do teplých krajů a umí pískat....

Využití olivového oleje v domácnosti a na zahradě. Bude vám...

Zavřít reklamu