Zbavte se stresu během několika minut. Budete překvapeni, jak je to jednoduché

Ostatní 08. května 2017 | 09:06 — Monika Moorová
Stres je přirozenou reakcí našeho těla na nepříjemné situace, dlouhodobý stres však nadměrně zatěžuje organismus, a proto je potřeba se ho vyvarovat.
Stres je součástí dnešního života / Shutterstock

Problémy v práci či v osobním životě mohou přinášet velké množství stresu, které nepříznivě působí na naši psychickou i fyzickou stránku.

Zde máte pár triků, jak se stresem zatočit!

Zatočte s nepořádkem
Obklopovat se hromadou věcí a nepořádkem přispívá ke zvyšování stresu. Podle pravidel Feng Shui vám čistý, uklizený a světlý domov nebo i kancelář pomůže zbavit se stresu a zlepší vaši náladu. Úzkost totiž způsobuje i věčné hledání klíčů nebo peněženky.
Pusťte se tedy do vyklizení přeplněných zásuvek a poliček, pokliďte a uspořádejte si věci na pracovním stole. Navíc takový jarní úklid může fungovat i jako dobré cvičení, při němž spálíte značné množství kalorií.

Moje vůně, moje pohoda
Možná jste už slyšeli o aromaterapii. Ale nejsou to jen lampy a svíčky, které si zapalujete v pohodlí domova. Každý z nás má nějakou oblíbenou vůni. A většina z nás má více než jednu. To, co nám daná vůně připomene a jaké pocity v nás vyvolává, můžeme určit my sami. Najděte si vůni, která je vám příjemná. Až ji budete mít, spojte ji s nějakým příjemným pocitem. Např. se situací, kdy se cítíte jistí a silní, kdy máte na situací plnou kontrolu. Stačí jen přivonět. Vaši „vůni sebejistoty“ noste stále u sebe. A až budete chtít sebejistotu přidat, stačí jen přičichnout. Pocity kontroly a jistoty již přijdou sami.

Zmáčkněte problém
Akupresura je rychlým a efektivním nástrojem k odstranění stresu. Může snížit stres až o 39% (výzkum Hong Kong Polytechnic University). Pro rychlé uvolnění masírujte prostor mezi vaším palcem a ukazováčkem po dobu 20-30 vteřin.

Vyražte na procházku
Provětrejte si hlavu a jděte se projít nejlépe do přírody. Při svižnější procházce se v těle uvolňují endorfiny: neuropřenašeče ve vašem mozku, které způsobují dobrou náladu a duševní pohodu.
Procházka nebo jiné cvičení vás také nutí soustředit se na fyzickou aktivitu a pomáhá tak zapomenout, co způsobilo vaši úzkost. Třicetiminutovou procházkou ve svižném tempu navíc dosáhnete doporučené denní dávky pohybu.

Žvýkejte žvýkačku
Zní to možná trochu komicky, ale vězte, ze žvýkačka dokáže víc, než jen osvěžit váš dech. Podle vědců žvýkání také dokáže snižovat stres a úzkost a rovněž pomáhá zlepšit mentální výkon při plnění různých úkolů.
V jedné studii dobrovolníci po žvýkání žvýkačky nahlásili snížení stresu a nepříjemných úzkostných pocitů. Snížením stresu také dosáhnete snížení vysokého krevního tlaku a hladin cholesterolu.

Spláchnutí konfliktů i stresu
Vypořádat se s emocionální negativitou vám pomůže patnáctiminutová sprcha. Postavte se pod teplé proudy vody a nechte si jimi masírovat hlavu a ramena. Brzy pocítíte, že voda s sebou odnáší všechno, co vám vadí.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit...

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co...

Žhavý tip na zářijovou dovolenou. Klid, pohoda a vynikají...

Cestovatelský semafor se mění. Návrat z oblíbených...

Změna na cestovatelském semaforu. Netýká se i vaší...

Buďte v obraze. Další změna podmínek cestování platná od...

Zavřít reklamu