Přední příčky světových šampionátů extrémního závodu Spartan Race patří stále častěji i Čechům

Komerční sdělení 05. února 2024 | 16:08 — Lucie Wirthová
Extrémní překážkové závody se staly v posledních letech fenoménem a Češi v nich bodují i na světové úrovni. Mezi nejznámější patří Spartan Race, který se dělí do několika úrovní a kategorií, v nichž čeští reprezentanti v roce 2023 získali na světových mistrovstvích cenné kovy nebo se umístili ve dvacítce nejlepších. Nadcházející rok se stane opět velkou výzvou pro všechny, kteří rádi překonávají své hranice.
Další 3 fotografie v galerii
Klára Lokajíčková na Spartan Race / Spartan Race

Česká republika a Slovensko jsou dějištěm závodů Spartan Race od roku 2013 a účastní se jich nejen zdatní sportovci, ale třeba i děti od 4 let. Mezi jednotlivými kategoriemi si opravdu každý najde tu svou, na níž jeho síly stačí. V obtížnosti pak můžete stoupat dál, plnit si sny z jednotlivých závodů kdekoliv po světě a účastnit se evropských či světových šampionátů. Poslední mistrovství světa v Abu Dhabí přineslo České republice zlato ve štafetě. Tým tvořený Klárou Lokajíčkovou, Pavlem Hrdinou a Romanem Tóthem za sebou nechal konkurenci ze všech koutů světa. V jednotlivcích si pak nejlépe vedl Pavel Hrdina, který vybojoval celkové druhé místo. Klára Lokajíčková byla celkově šestá mezi ženami. Nelze opomenout ani úspěchy na světovém šampionátu Trifecta, kde se mohou kvalifikovat pouze ti, kteří v daném roce úspěšně absolvují všechny tři obtížnosti závodu a stanou se tak součástí Trifecta Tribe. Z řecké Sparty tak stříbrnou medaili dovezl Konstantin Ožinskij a bronzovou v kategorii 18–24 let Richard Ruml.

Češi mezi světovou špičkou

Nepředvídatelné tratě, zrádný terén a opravdové sáhnutí si na dno možná mnohé od účasti odrazuje, úspěšná závodnice Klára Lokajíčková však všem doporučuje, aby si závod zkusili: „Je to zábava, člověk překoná své hranice a limity, rozhodně se nenudíte. Navíc je možné se přihlásit i v týmu. Mě osobně baví ta různorodost. Spartan není jen o běhu, ale díky propojení s překážkami také o síle, koordinaci a dalších věcech.“ Klára uspěla na posledním mistrovství světa v Abu Dhabí hned ve dvou kategoriích, individuální a týmové. „Vůbec jsem s takovým umístěním nepočítala, sešla se opravdu špička světových atletek. Nakonec ale ty 3 kilometry běhu pískem nebyly tak strašné. Jistě, je to náročné, v písku se propadáte a nemůžete se rozběhnout tak rychle, ale moc se mi to líbilo a jsem spokojená. Krásné pocity se dostavily i po získání 1. místa v týmovém závodu, kdy v týmu, který se umístil na místě třetím byla slečna, kterou považuji za svůj velký vzor. No a najednou jsem byla ve finále před ní, což pro mě bylo neuvěřitelné,“ přibližuje Klára svou zkušenost a dojmy.

Největší rozdíl oproti tuzemským závodům vnímá v konkurenci a také specifických podmínkách každé země, a to terénních i klimatických. Pravidla pro Spartan Race jsou jinak striktně dána, takže vzdálenosti i překážky nikoho nezaskočí. Závody jsou zkrátka jedna velká jízda a každý úspěch i neúspěch vás požene dál a poskytne motivaci chtít se stát lepším.

Výzvy letošního roku

Vystupte také ze své komfortní zóny a zkuste překonat své limity. V letošním roce máte příležitost již 24. února v Hradci nad Moravicí. Registrovat se však v současnosti můžete i na 18. a 19. května do Brna či 5. a 6. října do Bedřichova. Pokud už Spartan Race trochu znáte, jistě vás zaujmou novinky pro rok 2024. Jednou z největších je nová Competitive kategorie, která stírá bariéru mezi Age Group a kategorií Elite a bude považována za hlavní závodní kategorii. Bližší vysvětlení naleznete přehledně na webových stránkách Spartan Race, kde se lze také do závodu přihlásit. K úpravě došlo proto, aby se tento druh sportu otevřel vícero sportovcům a odměňován byl skutečný výkon. „Naší vizí ve Spartan Race je pomáhat lidem vstát z gauče a vystoupit z komfortní zóny. Chceme zase rozhýbat společnost a přinést jí nový zábavný sport. Spartan je zejména o překonávání sebe sama a také o zábavě a nových přátelstvích. Máme i speciální startovní vlny, které jsou určeny pro nováčky a ve kterých jsou na trati naši Spartan Ambasadoři, aby právě nováčkům pomohli překonat obavy. S příchodem roku 2024 a závodů národních sérií očekáváme více atletů při boji o prvenství v cílové rovince, takže i divácky se zase posuneme o úroveň výš,“ přibližuje extrémní závody Spartan Race jejich organizátorka Tereza Šolcová.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu nabízí úchvatné písečné pláže i skryté zátoky

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Zavřít reklamu