Jak ovlivňuje roční období lásku a chuť na sex?

Vztahy 10. března 2019 | 10:08 — Ilona Cílková
Astronomické jaro je za dveřmi a mnozí jedinci v tomto období zaznamenávají větší zájem o romantiku, flirt i sexuální aktivitu. Jaký vliv má vlastně sezona na lásku a sex? Vědci v tom mají poměrně jasno.
Další 2 fotografie v galerii
Sexuální touha žen je ovlivňována světlem a sluncem / Shutterstock

Lásce a sexu se na jaře daří. A může za to hlavně slunce a hormony. Ženy se více odhalují, mužům stoupá testosteron a všichni jsou nabiti energií a touhou. Po zimě zkrátka roste chuť na milování, a to u obou pohlaví.

Jaro a hormony

Jak to vidí vědci? Výzkumný tým na univerzitě v Tromsøu v severním Norsku dospěl k jednoznačnému závěru, že sexuální touha žen je ovlivňována světlem a sluncem. Jakmile přijde jaro a ženy se začnou více odhalovat, začne řadě mužů stoupat produkce testosteronu. Ten je totiž přímo spojený s vizuálními podněty. Úměrně tomu u nich stoupá i sexuální touha a vzrušení. Není to ale jen testosteron, jehož hladina na jaře letí vzhůru. Dalším je melatonin. Je známý také jako spánkový hormon, jenže má ještě další funkci. Je-li ho málo, lidé jsou méně sexuálně aktivní. Na jaře se však hladina zvýší a touha po milování je tady. Díky melatoninu se nám vlastně »zapalují lýtka«.

Kdy mají muži kvalitnější sperma?

Co se týče kvality a množství spermatu, i tohle podléhá sezonním rozdílům. Stávající literatura praví, že koncentrace spermií je v létě výrazně nižší než v jakékoli jiné sezoně. Produkci totiž škodí horka a zapaření. Na druhou stranu z toho vyplývá, že kromě podzimu je jaro vhodným obdobím pro oplodňování a množení všeho druhu.

Ostatně, komplexní a hodně citovaná studie uveřejněná v časopise Journal of Reproductive Rhythms z roku 1990 naznačuje, že míra lidské plodnosti je přímo ovlivněna sezonními změnami a že sluneční záření a mírně narůstající teplota jsou dva vynikající faktory pro podporu touhy.

Hladina testosteronu

Hladina testosteronu podle některých vědeckých zdrojů klesá souběžně s vyššími teplotami, tedy někdy od června či července. Marinování ve vlastním potu už pro sex není nic moc! Proto je jaro považováno za nejlepší období k sexu. Smyslnost bez zbytečného pocení. 

Slunce budiž pochváleno

Jakmile na jaře vysvitnou sluneční paprsky, začnou svou roli hrát endorfiny a serotoniny, jejichž hladina v krvi také stoupá. Díky tomu máme lepší náladu, více energie, a s tím je samozřejmě spojena i chuť na sex a touha po intimním sblížení. Teplé počasí navíc přímo vybízí k milostným hrátkám v přírodě. To může řadu lidí povzbudit, protože se konečně vymaní ze zimního ložnicového stereotypu. Jaro zkrátka sexu přeje.

Láska očima vědců

Láska není podle expertů nic složitého. Je to jen chemický vzorec – C8H11N. Nejde vlastně o nic jiného, než o jednoduchý hormon fenylethylamin. Ten je produkován v limbickém systému mozku v řídící centrále pocitů, tedy v části mozku zodpovědné za veškeré emoce. Je však obsažený i v některých potravinách, například v čokoládě. Pokud uvidíme pro nás přitažlivého partnera, vyvolá právě tento hormon pocit naprosté euforie. Proto se o něm někdy mluví jako o droze lásky. Podle odborníků je také příčinou onoho známého přihlouplého úsměvu u zamilovaných. Myslíte si, že znamení, ve kterém se muž narodil, prozradí, po jaké ženě touží? Více jsme psali zde.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Největší vodní park v Evropě je plný vzrušujících jízd a nejmodernějších atrakcí. Objevte Siam Park na ostrově Tenerife

Největší vodní park v Evropě je plný vzrušujících jízd...

Malaga známá neznámá aneb turistické highlighty i místa,...

Letní dovolená u moře: Tipy na nejkrásnější pláže v...

Co země, to jiná pravidla. Za co vás čeká v zahraničí...

Letní dovolená v Čechách: Pět kouzelných míst, které...

Plánujete ideální letní dovolenou? Navštivte smaragdový...

Zavřít reklamu