Jak ovlivňuje roční období lásku a chuť na sex?

Vztahy 10. března 2019 | 10:08 — Ilona Cílková
Astronomické jaro je za dveřmi a mnozí jedinci v tomto období zaznamenávají větší zájem o romantiku, flirt i sexuální aktivitu. Jaký vliv má vlastně sezona na lásku a sex? Vědci v tom mají poměrně jasno.
Další 2 fotografie v galerii
Sexuální touha žen je ovlivňována světlem a sluncem / Shutterstock

Lásce a sexu se na jaře daří. A může za to hlavně slunce a hormony. Ženy se více odhalují, mužům stoupá testosteron a všichni jsou nabiti energií a touhou. Po zimě zkrátka roste chuť na milování, a to u obou pohlaví.

Jaro a hormony

Jak to vidí vědci? Výzkumný tým na univerzitě v Tromsøu v severním Norsku dospěl k jednoznačnému závěru, že sexuální touha žen je ovlivňována světlem a sluncem. Jakmile přijde jaro a ženy se začnou více odhalovat, začne řadě mužů stoupat produkce testosteronu. Ten je totiž přímo spojený s vizuálními podněty. Úměrně tomu u nich stoupá i sexuální touha a vzrušení. Není to ale jen testosteron, jehož hladina na jaře letí vzhůru. Dalším je melatonin. Je známý také jako spánkový hormon, jenže má ještě další funkci. Je-li ho málo, lidé jsou méně sexuálně aktivní. Na jaře se však hladina zvýší a touha po milování je tady. Díky melatoninu se nám vlastně »zapalují lýtka«.

Kdy mají muži kvalitnější sperma?

Co se týče kvality a množství spermatu, i tohle podléhá sezonním rozdílům. Stávající literatura praví, že koncentrace spermií je v létě výrazně nižší než v jakékoli jiné sezoně. Produkci totiž škodí horka a zapaření. Na druhou stranu z toho vyplývá, že kromě podzimu je jaro vhodným obdobím pro oplodňování a množení všeho druhu.

Ostatně, komplexní a hodně citovaná studie uveřejněná v časopise Journal of Reproductive Rhythms z roku 1990 naznačuje, že míra lidské plodnosti je přímo ovlivněna sezonními změnami a že sluneční záření a mírně narůstající teplota jsou dva vynikající faktory pro podporu touhy.

Hladina testosteronu

Hladina testosteronu podle některých vědeckých zdrojů klesá souběžně s vyššími teplotami, tedy někdy od června či července. Marinování ve vlastním potu už pro sex není nic moc! Proto je jaro považováno za nejlepší období k sexu. Smyslnost bez zbytečného pocení. 

Slunce budiž pochváleno

Jakmile na jaře vysvitnou sluneční paprsky, začnou svou roli hrát endorfiny a serotoniny, jejichž hladina v krvi také stoupá. Díky tomu máme lepší náladu, více energie, a s tím je samozřejmě spojena i chuť na sex a touha po intimním sblížení. Teplé počasí navíc přímo vybízí k milostným hrátkám v přírodě. To může řadu lidí povzbudit, protože se konečně vymaní ze zimního ložnicového stereotypu. Jaro zkrátka sexu přeje.

Láska očima vědců

Láska není podle expertů nic složitého. Je to jen chemický vzorec – C8H11N. Nejde vlastně o nic jiného, než o jednoduchý hormon fenylethylamin. Ten je produkován v limbickém systému mozku v řídící centrále pocitů, tedy v části mozku zodpovědné za veškeré emoce. Je však obsažený i v některých potravinách, například v čokoládě. Pokud uvidíme pro nás přitažlivého partnera, vyvolá právě tento hormon pocit naprosté euforie. Proto se o něm někdy mluví jako o droze lásky. Podle odborníků je také příčinou onoho známého přihlouplého úsměvu u zamilovaných. Myslíte si, že znamení, ve kterém se muž narodil, prozradí, po jaké ženě touží? Více jsme psali zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Úchvatné pláže, příznivé ceny, ale ještě mnohem více. Toto je pravé místo pro podzimní lenošení

Úchvatné pláže, příznivé ceny, ale ještě mnohem více....

Komplikace na hranicích. Co by měli turisté vědět, aby se...

Horská střediska řeší obří problémy. Bude se letos vůbec...

Nebe nad Evropou ukazuje, co se aktuálně děje v Rusku

Schází vám teplo? Vsaďte na destinaci, která je v...

Místa, která královna Alžběta II. milovala, se stala svědky...

Zavřít reklamu