Jak odstranit vodu v koleni přírodní cestou

Zdraví 08. června 2020 | 08:15 — Anna Novotná
Pokud vás bolí a natéká vám koleno, možná v něm máte vodu. Naše klouby obsahují malé množství vody, která je potřebná k tomu, aby správně fungovaly. Pokud se v koleni a kolem něj vyskytuje zvýšený objem, může omezovat funkce kolena a způsobovat různé bolestivé symptomy. Tato nepříjemnost bohužel potkává starší i mladší ročníky, muže i ženy, sportovce i nesportovce.
Další 4 fotografie v galerii
Vytažení vody lze provést pomocí punkce, ale nejdříve můžete zkusit rady našich babiček / Shutterstock

Voda v koleni je záležitost, která vám dokáže velice znepříjemnit, a hlavně omezit váš život. Příznaky jsou různé. Od bolesti při pohybu přes ztuhlost nohou až po otok kolene, který je viditelný. Poznáte to, když se rovně (čelně) postavíte proti zrcadlu. Koleno, ve kterém je voda, je na první pohled mnohem větší, nateklé a také jde velmi špatně ohýbat.

Důvody vzniku bolestivého a oteklého kolene jsou různé

Problém může vzniknout jak po úrazech, tak při zánětech, nebo i při nadměrném zatížení, kdy například nosíte příliš těžké věci. Lidově se říká, že máte „vodu v koleni“, ale odborně se tato tekutina nazývá výpotek. Výpotek je obecný termín, kterým se označuje nashromáždění tekutiny v kloubním pouzdru a jeho okolí. Je nezbytné okamžitě vyhledat lékaře v případě, že kloub zrudne a kůže nad ním zteplá. Také pokud nepomáhají léky proti bolesti a otokům.

Léčba

Při výskytu vody v koleni byste měli navštívit ortopeda, který provede odsátí tekutiny, nebo-li punkci, pomocí jehly. Nebojte se, zákrok není nijak výrazně bolestivý, naopak, většině lidí se po něm uleví. Po odsátí výpotku ve většině případů dojde k odeznění bolesti a splasknutí nateklého kolene. V případě podezření na infekci se nasazují antibiotika a další léky potlačující bolest.

Důležité je nechat poškozené koleno v klidu a chladit. Jestli se tekutina znovu v koleni objeví, pak už je potřeba udělat odbornější vyšetření, které zjistí přesnou příčinu, a to není až tak snadné. Bohužel, někdy je třeba chirurgický zásah, který může skončit až implantací umělého kloubu.

Přírodní metody našich babiček

Kostival

Naše „báby“ takové problémy léčily většinou kostivalem, který vytahuje vodu. Čerstvý kostivalový kořen nastrouháte, dáte na kus plátýnka, obložíte jím oteklé koleno a ovážete šátkem. Nejlépe je toto udělat na noc. Ráno obklad vyměníte. Provádějte do té doby, než otok zmizí. U tohoto častého onemocnění pijte také čaj ze směsi stejných dílů natě přesličky, břízy, kopřivy a tužebníku. Současně s ním si dělejte i kostivalové zábaly.

Heřmánek

Vyzkoušet můžete také heřmánek. Jeho květy zalijte malým množstvím mléka oslazeného medem a krátce povařte. Nechejte stát a hustý odvar i s heřmánkem dejte v tenké vrstvě na plátno, polijte vaječným bílkem, přiložte na koleno a vše ještě teplé zabalte, nejlépe na noc. Přes den si můžete léčbu doplnit ještě křenovou plackou. 

Brambory

A naše báby také používaly brambory. Syrové brambory nastrouhejte a uvařte v malém množství mléka na řídkou kaši. Pak přidejte asi 1/3 objemu ovesné mouky, dobře rozmíchejte a upravte mlékem na hustotu kaše. Tu pak dejte v tenké vrstvě do plátna a tento teplý obklad přikládejte na bolavé místo. Po dvou hodinách jej vyměňte. Nakonec jen promasírujte rozmarýnovo-levandulovým olejem.

Žloutek

Zábal ze žloutku zmírní bolesti a pomůže vyplavit nahromaděnou vodu z kolena, ať už v důsledku jeho přetížení, nebo úrazu.

Budete potřebovat:

  • vaječný žloutek
  • 1/2 čajové lžičky soli
  • igelitový sáček
  • obvaz a leukoplast

Postup

1. Rozmíchejte vaječný žloutek se solí a tuto směs si natřete na koleno.
2. Překryjte to igelitovým sáčkem a vše ještě převažte obvazem, který upevníte leukoplastí.
3. Každé dvě hodiny si zábal vyměňte za nový. Na jeden den budete potřebovat přibližně pět zábalů.
4. Zábaly si aplikujte tak dlouho, až bolest a otok neustoupí.
Pokud by nedošlo ke zlepšení stavu do tří dnů, vyhledejte pomoc lékaře. Může se totiž jednat o závažnější stav, který již vyžaduje odbornou pomoc. Psali jsme také: Zdlouhavým vysedáváním na záchodě si můžete přivodit vážné zdravotní problémy.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Hoďte sychravé počasí za hlavu. Užijte si úchvatné moře i teplé dny plnými doušky

Hoďte sychravé počasí za hlavu. Užijte si úchvatné moře i...

Je čas vyskočit z gauče a rozhlédnout se po krajině. Vyrazte...

Drsná a tragická města na naší planetě, kde vám bude...

Je čas na toulky podzimní přírodou. Pročistěte si hlavu na...

Odvážné a unikátní skvosty. Každý jiný, ale všechny...

Zemička sice malá, ale nesmírně krásná. Úžasná místa v...

Zavřít reklamu