Pokud se chystáte na borůvky, dejte pozor na vraní oko. Může vás ohrozit na zdraví

Zdraví 01. srpna 2020 | 09:58 — Anna Novotná
Drobné modré kuličky vraního oka a velmi podobné borůvky dozrávají přibližně ve stejnou dobu. Pokud chodíte do lesa rádi na borůvky, měli byste se mít na pozoru, když si jednu po druhé házíte do připravené nádoby. Může se totiž jednoduše stát, že si s borůvkami utrhnete i vraní oko, které patří mezi jedovaté rostliny a právě borůvce se věrně podobá. Jak ho poznat a co může způsobit?
Další 3 fotografie v galerii
Nepozorné trhání borůvek vás může ohrozit na zdraví / Shutterstock

Na pozoru by měli být především ti, kteří se vydají sbírat borůvky s malými dětmi. Výskyt vraního oka je v přírodě sice velmi vzácný, ale určitě stojí za to s ním děti seznámit a předejít tak komplikacím. Otrava vraním okem se projeví zvracením, průjmem, bolestmi hlavy a zúžením zorniček. K otrávení dítěte stačí jen několik málo bobulek.

Jak poznáte vraní oko

Vraní oko čtyřlisté je vysoké deset až dvacet centimetrů. Na vrcholu tenkého stonku najdete většinou čtyři široce vejčité listy, mezi kterými je posazen černomodrý plod, který je velmi podobný větší borůvce. Vyskytovat se může právě i v borůvčí, a proto je jeho záměna s jedlým plodem velmi jednoduchá.

Co může vraní oko způsobit

Při pozření vraního oka se naštěstí toxiny obsažené v rostlinách velmi špatně vstřebávají, a proto lze při požití očekávat závažné komplikace jen velmi vzácně. Bobule mají navíc velmi odpornou chuť a navíc nepříjemně zapáchají, takže k otravě dochází jen velmi málo často, a to i u dětí. Pokud však i tak člověk nebo dítě bobuli spolkne, pociťuje hlavně celkovou slabost, je mu na zvracení nebo dokonce zvrací, má průjem a silné bolesti hlavy. Při intoxikaci rovněž dochází k nápadnému zúžení zorniček.

První pomoc při otravě

Po požití bobulí je dobré pokusit se vyvolat zvracení. Ovšem jelikož se jedy vraního oka vstřebávají velmi pomalu, je možné vyčkat do příjezdu záchranné služby a provést výplach žaludku. Jelikož v léčbě zatím není známa žádná protilátka, spoléháme se pouze na výplach žaludku. Poté lze podávat tablety aktivního uhlí a dostatek tekutin.

Jedovatost vraního oka

Jelikož je chuť vraního oka opravdu odpudivá a jeho pach je zřetelně cítit, neopovažují se jej pozřít ani zvířata, natož dospělí lidé či děti. Pokud si dítě bobuli splete a vloží ji do úst, ve většině případů ji okamžitě vyplivne. Z tohoto důvodu je smrtelná otrava výjimečná, ba téměř nemožná. Pozřený jed je v porovnání s jinými jedovatými rostlinami spíše slabý a nedochází při něm k dlouhodobému poškození orgánů. Vraní oka obsahují dosud blíže neprozkoumané saponiny, které způsobují nanejvýš podráždění zažívacího traktu. I tak je však po pozření jedovaté bobule vždy lepší vyhledat lékařskou pomoc. Dále čtěte: Jak si rychle a hlavně bezpečně vytáhnout klíště.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Ruská rádiová frekvence vysílá podivné šifry už desítky let. Kde se zařízení nachází, zůstává záhadou

Jak vybrat správné nůžky na živý plot a jak o ně pečovat

Jestli nevíte, co s velkou úrodou rajčat, usušte je....

Starý cestovní kufr nemusí doma překážet. Vytvořte z něj...

Co dělat, pokud vám slunce spálilo trávník. Nezoufejte, dá...

Kočičí mor je zákeřný a mohou onemocnět i kočky žijící...

Pokud míříte k vodě, měli byste znát fígle, jak šikovně...

Zavřít reklamu