Pokud nestačíte s dechem, možná za to mohou vaše játra. Obzvlášť je-li vám pod čtyřicet

Zdraví 16. prosince 2020 | 10:35 — Klára Sanders
Je vám méně než čtyřicet, netrpíte obezitou, nekouříte, a přesto se vám často stává, že se zadýcháte? Jednou z příčin mohou být špatná játra. Neodkládejte to a nechte se vyšetřit u odborníka.
Další 1 fotografie v galerii
Jednou z možných příčin zadýchávání mohou být špatná játra / Depositphotos

Zadýchávání často omlouváme špatnou fyzickou kondicí a návštěva lékaře je až tou poslední možností. Přesto není dobré zadýchávání podceňovat. 

Příčinou může být deficit alfa-1-antitrypsinu

Deficit tohoto jaterního enzymu je obvykle geneticky podmíněné onemocnění, které bývá přítomno v rodinné posloupnosti a vyvolává nejčastěji potíže plicní nebo jaterní. Nemoc se může projevit v jakémkoli věku, ale nemusí se projevit vůbec. Některým lidem dramaticky zkrátí život a přinese mnohá trápení, jiní mohou prožít naopak spokojený život. Čím dříve se ale přijde na problém, tím větší šance je, že se podaří rozvoj choroby zpomalit.

Příznaky onemocnění

Zadýchávání je jen jedním z možných projevů onemocnění. Mohou se objevit opakovaně či trvale zhoršené jaterní testy, může dojít k zežloutnutí. Někteří nemocní trpí častými angínami, mají astma, suchý kašel nebo trpí na časté záněty v těle, bývají unavení, mají trávicí potíže. Když se nemoc překlopí do své špatné fáze, dojde vlivem poškození plic k rozedmě plic a v případě jater k jaterní cirhóze, případně ke vzniku rakoviny. 

Nemocná játra vysílají jasné signály, že je něco špatně. Časné příznaky problémů s játry by člověk rozhodně neměl ignorovat.

Léčba

Bohužel zatím neexistuje žádná léčba, která by řešila problém jako takový. Můžeme se jen snažit minimalizovat škody, případně zastavit postup nemoci. To je možné zejména podáváním alfa-1-antitrypsinu, který se připravuje z krevní plazmy jiného člověka. Výroba takového preparátu je poměrně nákladná. Podává se nitrožilně nebo v případě plicních potíží ve formě spreje. Byly snahy o produkci ovčího mléka z geneticky modifikovaných zvířat. Toto mléko skutečně obsahovalo vyšší dávky enzymu, ale bohužel klinické testy nedopadly dobře, neboť takto získaný alfa-1-antitrypsin nebyl dostatečně kvalitní. Přesto není výzkum v tomto směru ještě zcela uzavřen.

Další léčba se soustředí na podporu jaterních funkcí obecně a na řešení akutních obtíží pacienta postiženého dechovou nedostatečností. Krajním řešením potom je transplantace jater, která může prodloužit život pacienta i o léta.

Věnujte pozornost všem příznakům a vyžádejte si vhodná vyšetření

Pokud se u vás objeví výše naznačené obtíže, které se nedají vysvětlit jinak, měli byste požadovat příslušná vyšetření, která odhalí enzymatický deficit. Jestliže máte potvrzenou diagnózu, měli byste přejít na stravu šetrnou k játrům. Zcela je třeba vyloučit alkohol, kouření, obvykle i kávu, samozřejmě tučná jídla, přepálené tuky, potraviny, které vás nadýmají nebo na které vaše tělo nereaguje dobře. Je dobré dodržovat pitný režim, mít přísun vitaminů, a to včetně těch, které podporují jaterní funkce, což jsou zejména vitaminy z řady B. Můžete využít i různé bylinné čaje na játra. Vyhněte se kontaktu s látkami, které játra zatěžují. Buďte obezřetní při používání různých léků.

Šetřete svoje plíce. Pohybujte se pokud možno v přírodě. Udržujte svoje tělo v pohybu, ale vzhledem k nemoci nemůžete mít přílišnou námahu. Proto se věnujte spíše procházkám či plavání, a to rozhodně jen rekreačně. Také byste si měli najít odpovídající zaměstnání, kde nebudete muset přenášet těžké bedny. Neměli byste ale mít ani žádný stres, který také zhoršuje průběh mnoha onemocnění. Choďte pravidelně na kontroly ke specialistovi.

Negativní vliv na nemocná játra má samozřejmě i hormonální antikoncepce, zánět štítné žlázy, ale i těhotenství. Žena, která trpí nedostatkem alfa-1-antitrypsinu, by se měla na těhotenství dobře připravit a počítat se zhoršením svých obtíží. Nedoporučuje se u nemocných s deficitem alfa-1-antitrypsinu vegetariánství nebo veganství, protože zhoršuje průběh nemoci. Psali jsme také: Nemoc, kterou není jednoduché rozpoznat. Jak zjistit, zda netrpíte kandidózou

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědci nedávno zjistili, že všechny banány obsahují radioaktivní izotopy

Jak správně uskladnit hlávky zelí, aby neoschly a uchovaly si...

Vyrobit si přírodní podzimní dušičkovou výzdobu na hrob...

Jak povzbudit k životu usychající vřes. Stačí dvě lžíce...

Nevhodné stanoviště, malá jáma, chybějící opora a další...

Jak využít spadané listí na zahradě. Vyrobte si z něj...

Chraňte v říjnu jabloně před škůdci a chorobami. Postřik...

Zavřít reklamu