Pozor na nebezpečný průjem. Jak vzniká a jaká je správná léčba?

Zdraví 06. června 2017 | 11:25 — Monika Moorová
Je nejčastějším onemocněním dětí a často se vyskytuje i u dospělých. Nepochybně lze říct, že nepříjemné zkušenosti s průjmem má téměř každý člověk.
Průjem patří k častým potížím. / Shutterstock

Průjem není samostatnou nemocí a vždy je pouze doprovodným projevem jiného onemocnění. Průjem může provázet značný počet různých chorobných stavů, z nichž jsou mnohé pro další osud nemocného málo významné, jindy je průjem známkou závažnějšího onemocnění.

Jak vzniká průjem?

Doposud jsou známé čtyři mechanismy, které vedou ke vzniku průjmu. Mohou se vyskytovat jednotlivě, nebo se navzájem překrývají. Průjem vzniká, pokud se:

  • naruší pohyb střev, ať už jde o zpomalení střevních pohybů (přispívá k množení patogenních bakterií) nebo jejich zrychlení (není čas na dostatečné trávení a vstřebání živin a vody)
  • nahromadí se látky, které vážou vodu ve střevě. Jejich působením dochází k prosakování tekutin z organismu přes střevní stěnu
  • nadměrně vylučování soli a vody přes buňky střevní sliznice anebo při neschopnosti těchto buněk vstřebávat vodu ze střevního obsahu.
  • zanítí se střevní sliznice, což se druhotně objevuje při mnohých onemocněních.

Bakteriální anebo virové infekce či infekce prvoky mohou nastartovat kterýkoliv z výše uvedených mechanismů. Příčinou mohou být i některé léky, jako např. projímadla, antibiotika, antacidy (proti pálení žáhy), diuretika (léky na odvodnění) a některé léky proti dně. Mezi další spouštěče patří: nadměrný příjem alkoholu a potravinové alergie, jakož i diabetes mellitus (cukrovka), hypertyreóza (zvýšená činnost štítné žlázy) a některé druhy rakoviny.

Jaké jsou běžné příznaky průjmu?

teplota
zvracení, příp. nevolnost
bolesti v břiše
řídká až vodová stolice

Kdy zpozornět?

průjem trvá více než dva dny a nepřestává
neustupuje horečka
na těle se objeví vyrážka nebo vyrážky
máte silné bolesti v břiše
zežloutne vám kůže a oční bělmo
ve stolici se vyskytuje krev nebo hleny

Jaké jsou možnosti léčby průjmu?

Léčbu průjmu by měla vždy kombinovat vhodná dietní a režimová opatření a použití vhodných protiprůjmových léků (antidiarhoika).
Základním režimovým opatřením při průjmu je zvýšení příjmu tekutin, nejlépe obohacených minerály. Vhodné jsou neslazené minerální vody nebo speciální roztoky pro rehydrataci. Ztráta vody a minerálů, ke které při průjmu dochází, může být velmi nebezpečnou komplikací průjmu, která ohrožuje především starší lidi a děti. Neméně důležitá je adekvátní dieta. Vyvarujte se všech potravin, které by mohly potíže zhoršovat. Ideální je konzumace sucharů, piškotů, bílého pečiva, banánů, bílé vařené rýže nebo vařené mrkve.

Léky k léčbě průjmu rozdělujeme do tří základních skupin – střevní antiseptika, absorbencia a inhibitory střevní motility. Pro výběr nejvhodnějšího léku je podstatná znalost příčiny průjmu. Výběr vhodného léku je dobré konzultovat s lékárníkem, případně praktickým lékařem.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Záplavy a povodně ve světě: Přinesly kromě vody i krokodýly či hady plující v ulicích měst

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu