Potraviny, které pomohou zmírnit příznaky senné rýmy

Zdraví 01. srpna 2021 | 09:41 — Anna Novotná
Senná rýma patří mezi nejčastější alergie. Ti, kdo jí trpí, dobře vědí, že letní měsíce pro ně patří mezi nejhorší období. Kromě léků jsou tu ale i potraviny, které příznaky senné rýmy dokáží zmírnit.
Další 3 fotografie v galerii
Některé potraviny fungují jako přírodní antihistaminika / Depositphotos

Tyto potraviny totiž fungují jako přírodní antihistaminika. Nemohou ublížit, takže není nic snazšího, než je zařadit do vašeho jídelníčku.

Probiotika

Probiotika hrají obrovskou roli v našich střevech. A ta zase ovlivňují naše zdraví. Mnohé studie už prokázaly, že probiotika hrají určitou roli v prevenci a zvládání příznaků alergické rýmy, tedy senné rýmy. Vyzkoušejte především kmeny probiotik degradující histamin, jako je Bifidobacterium infantis a Lactobacillus plantarum. Kromě doplňků stravy v podobě probiotických pilulek můžete do svého jídelníčku zařadit i přírodní probiotika jako kefír, kimchi, kysané zelí nebo miso.

Fermentovatelné vlákno

Mastné kyseliny s krátkým řetězcem, jako je butyrát, acetát a propionát, se vytvářejí střevní fermentací komplexních vláken, jako jsou ty, které se nacházejí ve sladkých bramborách. Zvyšte proto konzumaci sladkých brambor a batát v letních měsících, mělo by dojít k potlačení imunitní reakce a minimalizování příznaků senné rýmy.

Protizánětlivé látky

Bylo prokázáno, že kurkumin, který se nachází v kurkumě, má protizánětlivé a antioxidační účinky a tudíž zmírňuje nebo minimalizuje řadu zdravotních problémů. Studie také prokázaly, že dokáže snížit pocity ucpaného nosu. Kurkuma ale není jediná. Dalšími protizánětlivými potravinami jsou například všechny bobulovité potraviny, tučné ryby nebo listová zelenina. Naopak se vyhýbejte alkoholu a rafinovaným olejům a rovněž drůbežímu masu a mořským plodům.

Vitamin C

Vitamin C je jedním z nejdůležitějších imunitních vitaminů. Protizánětlivé a antihistaminové vlastnosti vitaminu C znamenají, že může pomoci uklidnit reakce a posílit vaši obranu. Zařaďte do svého jídelníčku dostatek zeleniny a trochu ovoce, nebo zvolte nějaký vitaminový doplněk stravy.

Antihistaminová jídla

Spolu se stravou bohatou na vitamin C zkuste ještě zařadit přírodní antihistaminový doplněk, jako je kvercetin. Ten se nachází v jablkách, červené cibuli a zeleném a černém čaji. Pak je tu také ananas, který obsahuje enzym bromelain, který je přírodním lékem na otoky a záněty dutin.

Samozřejmě platí, že změnou jídelníčku se senné rýmy nezbavíte. Tyto potraviny vám ale mohou pomoci zmírnit její projevy tak, aby pro vás léto nebylo nepříjemným odbobím.

Zdroj: Red.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Hanychová zveřejnila identitu nové milenky Jaromíra Soukupa: Nejvíc mě ranilo, že to byla moje dlouholetá kamarádka!

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Tipy, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý...

Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch,...

Umělecká fotografie je na vzestupu navzdory snadné dostupnosti...

Zavřít reklamu