Pokud přibíráte na váze, i když pravidelně cvičíte, bude na vině jistá kombinace faktorů

Zdraví 25. srpna 2021 | 10:46 — Mirka Malá
Možná jste takovou situaci již zažili. Chtěli jste se zbavit několika kilogramů, začali intenzivně cvičit a výsledek? Vaše váha zůstala stejná, v horším případě jste dokonce ještě nějaké to kilo nabrali.
Další 3 fotografie v galerii
Nenechte se odradit a cvičte dál / Depositphotos

Otázkou je, kde je chyba. Vědci tvrdí, že vlastně nikde, protože jde o kombinaci hned několika faktorů.

Možná více jíte

V některých případech může sehrát roli lidská psychika. Možná jste si řekli, že když jste tak moc dřeli v posilovně, můžete si dopřát něco navíc. A tak se snadno stane, že ​​cvičení nevyváží dopady zvýšené konzumace najěkých dobrot, dost možná i těch nezdravých.

Ale za předpokladu, že se vaše strava nezměnila, existuje několik dalších biologických zvláštností, které by mohly vysvětlit přírůstek hmotnosti. Pokud jste nebyli zvyklí cvičit a náhle jste se do toho pustili doslova po hlavě, můžete namáhát svaly více, než byste měli. Jinými slovy, vaše svalová vlákna trpí mikrotrhlinkami, ale to není důvod k obavám, protože vaše tělo posílá výživu do svalů, aby pomohlo napravit poškození. To je ta situace, kdy vás druhý den bolí svaly, ale postupem času to vede k růstu svalů.

Tyto mikrotrhlinky však mohou nastartovat zánětlivý proces těla. A to znamená otok, který zase vede k dalšímu zadržování vody v těle. A více vody v těle znamená nárůst hmotnosti.

Další možné vysvětlení se týká množství krve ve vašem těle. Když totiž děláte aerobní cvičení, v určitém okamžiku může dojít ke zvýšení objemu krve. Aerobní kapacita je měření maximálního množství kyslíku, které vaše tělo může spotřebovat při cvičení. Svaly potřebují kyslík dodávaný krví, a tak čím více kyslíku člověk může spotřebovat, tím větší je jeho výdrž. Žádná z těchto složek, tedy změny ve stravě, záněty, zvýšená svalová hmota nebo zvýšená aerobní kapacita sice není individuálně významná, ale pokud se jich několik sejde v jeden okamžik, vede to k vysvětlení, proč během cvičení přibíráte.

Rozhodně cvičte dál

Důležité je, abyste u cvičení vydrželi, i když na začátku lehce přiberete. Zadržování vody ze zánětu není trvalé a pravidelné cvičení nakonec pomůže spálit kalorie a vy začnete hubnout. A tento proces je individuální, což znamená, že u někoho to může trvat opravdu řadu měsíců.

Takže i když naberete svaly, což se odrazí na váze, pokračujte dál. Je to všechno pozitivní změna, která vám nakonec pomůže vybudovat zdravé svaly i zdravý metabolismus. Dále čtěte: Nejčastější příčiny rychlého nárůstu hmotnosti, o kterých byste si to možná ani nemysleli.

Zdroj: Live Science.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nalaďte se na Vánoce. Vychutnejte si magickou atmosféru nejkrásnějších trhů

Nalaďte se na Vánoce. Vychutnejte si magickou atmosféru...

Jak vybrat ideální turistickou obuv?

Vítejte v lyžařském ráji. Na dovolenou v tomto malebném...

Spravte si náladu. Víkend v pohádkové vesničce vás nadchne...

Podivné památky s neobjasněnou historií i nejasným účelem....

Nejkrásnější podívaná světa. Děje se každý den, přesto...

Zavřít reklamu