S přibývajícím věkem je hubnutí těžší. Nepodceňujte zdánlivou maličkost, která je pro výsledný efekt klíčová

Zdraví 29. září 2021 | 07:15 — Anna Novotná
S přibývajícím věkem je hubnutí těžší. Štíhlá linie ale nemusí být na hony vzdálená. Stačí vědět, jak tělo funguje a co potřebuje. Důležitý je například metabolismus, tedy látková a energetická výměna, při níž tělo zpracovává živiny potřebné ke svému fungování. Když jej dokážete zrychlit, může se dostavit i kýžené hubnutí.
Další 1 fotografie v galerii
Metabolismus je jen jedním z několika faktorů ovlivňujících proces hubnutí / Pixabay

Metabolismus je pouze jedním z několika faktorů ovlivňujících proces hubnutí. Není možné předpokládat, že začnete hubnout jen zrychlením metabolismu, pokud se budete i nadále ládovat jídlem nad rámec toho, co tělo potřebuje a co mu k dobrému fungování stačí.

Bazální metabolismus

Bazální neboli základní metabolismus je nejmenší množství energie, které tělo potřebuje ke svému bezproblémovému fungování v klidovém režimu. Jeho výši ovlivňuje mnoho faktorů, např. věk, hmotnost, pohlaví i celkový zdravotní stav. Při hubnutí je důležité zvýšit energetický výdej a snížit příjem potravy. Nebo, pokud budete přijímat stejné množství jídla, zvýšit fyzickou aktivitu. 

Pokud si nejste jisti správností svého jídelníčku a počítání kalorií byste se raději vyhnuli, pomoci vám může osobní výživový poradce One2onediet.cz. Připraví vám zdravý jídelníček na míru, díky kterému bude váš příjem i výdej pod dozorem odborníka.

Jak zvýšit metabolismus

Jak jsme již zmínili, rychlost našeho metabolismu souvisí s mnoha faktory. Jedním z nich je stav a množství našich svalů. Je nasnadě, že čím více máme svalů, tím lépe. Jelikož jsou svaly tvořeny asi ze 70 % vodou, na jejich stavu se podílí právě i náš pitný režim. Dostatek vody se postará také o to, aby se ze svalů lépe odplavovaly odpadní látky a svaly se lépe chladily při zátěži.

Jak nám pomůže voda

Pokud vypijete jednu velkou sklenici vody navíc, zvýšíte spalování o 300 kJ. Naše tělo je sice schopné si vzít tekutiny i z nápojů, které považujeme za dehydratující, například z kávy, ale vždy je lepší pít především doporučované nápoje, jako jsou neochucené minerální vody, ovocné nebo zelené čaje, naředěné nedoslazované džusy a podobně. Výhodou čisté vody nebo vody s citronem je to, že tělo nijak nezatěžuje.

Nadbytek vody není řešení

Samozřejmě není možné počítat s tím, že čím více vody vypijete, tím více zrychlíte metabolismus a více zhubnete. Nejlepší je vypít denně doporučené množství tekutin, což jsou asi dva až tři litry. V horku nebo při fyzické zátěži je to o něco více. Není také vhodné toto množství vypít najednou, ale v průběhu celého dne. Čtěte také: Než pes zaútočí, vyšle několik varování. Naučte se je poznat a předejdete nepříjemnému střetu.

Nepodceňujte důležitost pohybu

Voda není při hubnutí samospásná, ale rozhodně vám dostatečný příjem tekutin pomůže. Spolu s ním byste měli při touze zhubnout začít jíst zdravěji a zařadit do svého života pohybové aktivity. Ty nejenže urychlují metabolismus, ale také aktivují takzvaný hormon štěstí, který pak nemusíte navozovat jídlem nebo alkoholem.

Zdroj: Everyday Health.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Úchvatné pláže, příznivé ceny, ale ještě mnohem více. Toto je pravé místo pro podzimní lenošení

Úchvatné pláže, příznivé ceny, ale ještě mnohem více....

Komplikace na hranicích. Co by měli turisté vědět, aby se...

Horská střediska řeší obří problémy. Bude se letos vůbec...

Nebe nad Evropou ukazuje, co se aktuálně děje v Rusku

Schází vám teplo? Vsaďte na destinaci, která je v...

Místa, která královna Alžběta II. milovala, se stala svědky...

Zavřít reklamu