Posiluje pití horké citronové vody imunitu, nebo jde jen o další mýtus?

Zdraví 02. ledna 2022 | 16:38 Mirka Malá
Je to rozšířený zvyk. Horká voda s citronem, popřípadě ještě navíc s medem pomáhá zvyšovat odolnost imunitního systému, a tím nás chrání před nachlazením. Ale není to přeci jen další mýtus?
Další 1 fotografie v galerii
Pití citronové vody nepomůže / Pixabay

Ráno pije teplou vodu s citronem řada lidí. Tvrdí, že skvěle hydratuje, poskytuje samozřejmě také vitamin C, zlepšuje pleť, podporuje trávení a v neposlední řadě posiluje imunitu, a chrání tak před chřipkou a nachlazením. Tak co je na tom pravdy?

Citronová voda toho zmůže málo

Opravdu je jen málo věcí na teplé vodě s citronem, které jsou pravda a věda se za ně může zaručit. Jinak jsou to v podstatě jen babské povídačky, které se staly v posledních letech velmi populární.

Takže pitím citronové vody ani neomládnete, ani se vám nepodaří detoxikovat tělo, natož se nenechladit a tak dál. Jedinou fakticky podloženou výhodou citronové vody je, že obsahuje vitamin C z vymačkaného citronu.

A to znamená určitou podporu imunitního systému, ale kvůli správné hladině vitaminu C v těle samozřejmě není nutné pít horkou vodu s citronem. Ale samotný vitamin C má několik dalších výhod, například podporuje metabolismus kostí, takže zabraňuje ztrátě hustoty kostních minerálů a brání rozpadu kostní tkáně.

Pokud jde o myšlenku, že horkou vodu s citronem je nejlepší pít hned ráno nebo na lačný žaludek, všichni odborníci tvrdí, že neexistuje žádná optimální denní doba pro její pití a neexistuje žádný správný způsob, jak si ji připravit.

Pití horké vody s citronem má i svá rizika

Takže už víme, že pít horkou vodu s citronem je sice trochu k ničemu, ale zkazit se tím nic moc nedá. Přesto jsou tu rizika, která se mohou objevit v případě, že to přeženete. Příliš mnoho kyseliny citronové rychle narušuje sklovinu zubů, což může vést k zubnímu kazu. Vyplatí se tedy omezit množství citronové vody, které denně vypijete.

Horká voda s citronem není vhodná také pro lidi, kteří trpí pálením žáhy nebo kyselým refluxem, protože citrusové plody mohou tyto příznaky ještě zhoršit. Dále čtěte: Není vaše barva vlasů v zimě to, co jindy? Chladné počasí totiž ovlivňuje barvu vlasů.

Zdroj: Stylist, AFP.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Johnny Depp se během svědectví ani jednou nepodíval na Amber Heard. Heard byla otázána, jestli ví, proč tomu tak je

Není nad krásně voňavou zahrádku. Fialky jsou jednoduché na...

Léto je za dveřmi. Naučte se dělat ledové frosé, kromě...

Je nejvyšší čas vysadit rajčata. Jak často je zalévat, jak...

Seznamte se s medvědím česnekem a poznejte sami, v čem...

Dopřejte okurkám zálivku z mléka. Dosáhnete tak maximální...

Jak se nadobro zbavit slimáků přírodní cestou. Vsaďte na...

Zavřít reklamu