Vhodný pitný režim je potřeba dodržovat nejenom v létě

Zdraví 07. září 2022 | 10:44 — Marek Pokorný
V posledních letech sužují nejenom Českou republiku, ale prakticky celou Evropu zejména během letních období nezvykle vysoké teploty a sucho. Tyto extrémy mají pochopitelně vliv i na člověka.
Důležité je přijímat nízkoenergetické tekutiny pravidelně několikrát denně / Pixabay

Právě proto jsme se zeptali známého odborníka, předního českého nefrologa a obezitologa, profesora Vladimíra Teplana, který působí již řadu let na Poliklinice Modřany, zejména na to, jak přežít zmíněné teplé dny (a to nejenom v létě a na jaře) bez úhony z hlediska příjmu potravy a především tekutin.

Jak je důležitý pitný režim právě během horkých dnů?

Pokud nastanou dokonce tropické dny (tedy dny, kdy teploty vystoupají nad 30 stupňů Celsia), tak je velmi důležité striktně dodržovat pitný režim. Zásadní je příjem nízkoenergetických tekutin, za nejlepší považuji čistou vodu nebo případně studený či vlažný čaj. Celkový příjem tekutin by měl být nejenom v těchto horkých dnech kolem 2,5 litru denně.

Doporučoval bych začít ráno jídelníček vypitím půl litru vlažné vody, pak ideálně sníst nějaký salát a potom si dopřát nějakou, jen malou, porci jídla. Důležité je také jíst pomalu, cca každé tři hodiny, a každé jídlo zapíjet dostatkem tekutin.

A má se pít, když má člověk žízeň, nebo pravidelně během celého dne?

Jak jsem již zmínil, pitný režim je základem. Doporučoval bych přijímat nízkoenergetické tekutiny pravidelně několikrát denně a také je dobré dostatečně se napít večer před spaním.

Rád bych ovšem zdůraznil, že dodržovat správný pitný režim je důležité po celý rok, nejenom tedy v létě nebo na jaře, kdy jsou horké dny a kdy se tato problematika obecně nejvíce řeší v médiích. Navíc z hlediska ideálního pitného režimu může být špatně nejenom málo tekutin, ale i moc. Nárazově velké množství tekutin totiž může silně zatížit organismus a ohrozit tak funkci ledvin.

Velmi důležité je udržování pitného režimu u starších jedinců, kde již není zcela funkční schopnost dostatečné koncentrace moči v ledvinách. Tito lidé jsou v ohrožení ztráty vody a minerálů vedoucí k tzv. dehydrataci. Ta pak může vést k oběhovým obtížím, často spojeným s poklesem krevního tlaku a nebezpečím pádu a někdy i přechodné poruše vědomí. Navíc, pocit žízně je u seniorů často snížen.

Jak tedy na sobě člověk vlastně pozná, že je dehydratovaný?

Velmi dobrým indikátorem vhodného pitného režimu může být, pro někoho možná překvapivě, samotná moč. Jestliže člověk chodí na záchod pouze párkrát za den, přičemž jeho moč má tmavší barvu, tak pravděpodobně bude trpět akutním nedostatkem tekutin.

V případě, že budete naopak chodit extrémně často „na malou“ a zároveň se třeba potit více než jindy, pak je dobré pít raději o něco méně. Je důležité také zdůraznit, že ani obecně oblíbená káva nebo různé energy drinky se vůbec nezapočítávají do zdravého pitného režimu.

A jak se obecně projeví, že člověk pije dlouhodobě málo tekutin?

Pokud nebudete dodržovat správný pitný režim, můžete mít nejenom oschlé rty a nepříjemné sucho v ústech, ale můžete mít snížený krevní tlak a cítit nepříjemné bušení srdce. Dalšími doprovodnými jevy může být také vysušená pokožka a nepříjemné tlaky v okolí žaludku.

Jestliže příjem tekutin není včas upraven, dochází často k opakovaným bolestem hlavy, následně může dojít až k selhání ledvin, dokonce i ke vzniku ledvinových kamenů.

Jak tedy nejlépe udržet svoje ledviny v dobrém stavu?

Správný pitný režim jsme již zmínili, důležité je ovšem i zdravě jíst (hodně syrové zeleniny a ovoce), obecně pravidelně sledovat hmotnost a také krevní tlak a hladinu cukru v krvi. Nesmí chybět ani dostatek sportovních aktivit, nebo alespoň rychlé chůze, a doporučuji se zcela vyhnout cigaretám.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu