Jíl se v kosmetice využívá už od dávného Egypta. Pomáhá léčit kožní problémy, posiluje vlasy a redukuje známky celulitidy

Krása 17. ledna 2023 | 15:36 — Zuzana Procházková
Jíl je doslova zázračným kosmetickým pomocníkem přírodního původu. Zkuste se proto na chvíli oprostit od novodobých trendů, jako jsou séra s vitaminem C či kyselinou hyaluronovou a vsaďte na obyčejný jíl, který stojí pár korun. Pomůže vám s kožními problémy, vráskami, posiluje vlasy, redukuje váčky pod očima, bojuje proti celulitidě a to není zdaleka vše.
Další 3 fotografie v galerii
Jíl je využíván ke kosmetickým účelům už od dávného Egypta / Depositphotos

Na první pohled by se mohlo zdát, že je jíl obyčejnou jemnou hlínou. Pravda je však taková, že se jedná o skvělého přírodního pomocníka nejen v kosmetice, kterého používali už naši předkové před více jak tisíci lety. Ti totiž rozpoznali, že tato jemná hlína vykazuje blahodárné účinky na pleť, vlasy i tělo takové.

Přínosy kosmetického jílu

Používání jílu v kosmetice je oblíbené jistě z toho důvodu, že se jedná o 100% přírodní produkt. A jaké účinné látky vlastně jíl obsahuje? Je zde zastoupeno mnoho minerálů a stopových prvků jako křemík vápník, hořčík, sodík, draslík, stříbro, zlato, měď a železo ve vysokém množství. Jíl má zároveň schopnost detoxikovat tělo zvenku i zevnitř, neboť na sebe váže všechny toxiny či jiné odpadní látky. Zároveň má značné antibakteriální účinky a údajně se jím léčil i mor.

1. Čistí pleť a léčí akné

V oblasti kosmetiky se jíl používá hojně k čištění pleti, neboť je schopen čistit černé tečky, stahovat póry, tlumit záněty i začervenání pokožky a hlavně léčit akné. K těmto účelům můžete využít jak jíl zelený, tak ten marocký či francouzský. A jak jíl aplikovat? Určitě jej zakupte v podobě prášku, následně smíchejte jíl s vodou v poměru 1:2 a vzniklou kašičku používejte jako masku nebo čistící krém s peelingovým efektem. Pochopitelně můžete aplikovat nejen na obličej, ale také na postižené oblasti na těle.

2. Hojí opruzeniny a spáleniny

Léčivé a hojivé účinky jílu jsou k nezaplacení. Pakliže budete mít nějaké drobné ranky, modřiny, spáleniny nebo se vám například objeví opruzená místa z důvodu nošení těsného prádla u miminek pod plenkou, aplikace jílu je skvělým řešením. A jak jej aplikovat? Opět je zapotřebí smíchat prášek s trochou vody tak, aby vám vznikla hustá pasta. Tou potřete postižená místa a nechte působit zhruba dvacet minut. Poté opláchněte a opakujte podle potřeby.

3. Posiluje vlasy

Zejména bílý, červený nebo marocký jíl má schopnost posilovat vlasy, obnovovat vlasovou pokožku a bojovat proti roztřepeným konečkům. Je například skvělým pomocníkem v případě rychle se mastícím jemným vlasům, neboť dokáže regulovat maz a navracet rovnováhu pokožce hlavy. Jíl tedy smíchejte s vodou, abyste získali kašovitou podobu a následně vtírejte ke kořínkům vlasů. Poté opláchněte a omyjte klasickým šampónem.

4. Redukuje známky celulitidy a váčků pod očima

Poslední výhodou používání jílů, kterou dnes zmíníme, je redukce otoků či váčků v oblasti očí, a dále redukce celulitidy. Jíl je totiž skvělým pomocníkem v redukci otoků, prokrvení pokožky a detoxikace. Ideální je v tomto případě koupel se zeleným jílem. S výsledkem budete velmi spokojeni. Dále čtěte: Jen sedy-lehy nestačí. Se svaly na břiše pomůže rotační disk, prkno a další cviky, které zvládnete i doma.

Autorský článek, další zdroj: Clay Minerals in Health Applications.

 

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Hanychová zveřejnila identitu nové milenky Jaromíra Soukupa: Nejvíc mě ranilo, že to byla moje dlouholetá kamarádka!

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Tipy, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý...

Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch,...

Umělecká fotografie je na vzestupu navzdory snadné dostupnosti...

Zavřít reklamu