Jste ve stresu? Zkuste stovkami let prověřený protistresový nápoj

Zdraví 01. listopadu 2017 | 09:20 — Monika Moorová
Chcete zhubnout a dodat vašemu tělu potřebné vitamíny? Můžete vyzkoušet úžasný nápoj, který snadno seženete téměř všude. Zkuste kokosovou vodu.
Další 3 fotografie v galerii
Kokosová voda není rozhodně žádnou novinkou, ale stovkami let prověřeným nápojem / Shutterstock

Kokosová voda je tekutina, která se nachází uvnitř mladých kokosů a má mnoho zdravotních přínosů. Kokosovou vodu si nemohou vynachválit vrcholoví sportovci, ale také modelky, které se snaží zůstat stále štíhlé a mladé.

Co je kokosová voda

Kokosová voda je čirá tekutina nacházející se ve středu mladých zelených kokosů, které zrají pět až sedm měsíců. Získává se před tím, než se v ořechu začne tvořit bílá dužina. Ve středu mladého kokosu se může nacházet 200 mililitrů až jeden litr tekutiny, množství závisí na typu a velikosti ořechu. Nezaměňujte ji ale se známějším kokosovým mlékem, které se získává z dužiny již zralého hnědého kokosu. Mléko se využívá hojně v thajské kuchyni a je mnohem kaloričtější.

Jak působí na náš organismus

Zrychluje metabolismus a podporuje hubnutí

Pokud chceme zhubnout, tak bychom měli zkusit nahradit méně či více kalorické nápoje právě kokosovou vodou, která je nízkokalorická, přírodní a zasytí. Pokud vypijeme sklenici kokosové vody vždy před jídlem, tak pak toho sníme daleko méně. Pravidelná konzumace kokosové vody zlepšuje a urychluje metabolismus, a díky tomu tělo zpracovává rychleji cukry. V důsledku toho hladina inzulinu v krvi klesá rychleji, člověk má více energie a rychleji se zbavuje tuků.

Hydratace

Kokosová voda pomáhá obnovit a udržovat optimální rovnováhu tekutin v těle. Z tohoto důvodu se stává velmi populárním nápojem zejména pro sportovce, kteří doporučují pít kokosovou vodu před, během i po cvičení. Voda z mladých kokosů obsahuje cytokiny a kyselinu laurovou, dva důležité prvky, které tělo využívá při procesu buněčného růstu. Pyšní se silným anti-aging efektem, protirakovinotvornými a protitrombotickými účinky, což pomáhá minimalizovat následky procesu stárnutí. Vyvažuje hladinu pH a udržuje pojivovou tkáň hydratovanou a silnou.

Správné trávení

Kokosová voda obsahuje velké množství vlákniny, tím pomáhá předcházet zažívacím obtížím. Světová zdravotnická organizace dokonce doporučuje pití kokosové vody k léčbě průjmu u dětí.

Detoxikace

Antioxidanty obsažené v kokosové vodě pomáhají v boji proti volným radikálům, dále pak snižují otoky rukou a nohou. Skvěle díky ní překonáte toxický účinek antibiotik. Kokosová voda také pomáhá snadno absorbovat léky.

Snížení krevního tlaku

Mnoho studií se zabývalo vlivem kokosové vody na snížení krevního tlaku a všechny se shodují v tom, že kokosová voda opravdu krevní tlak dokáže snížit.

Snižuje stres

Kokosová voda obsahuje velké množství vitamínů, jako je například vitamín B, který pomáhá snižovat stres a zabraňuje změnám nálad. Navíc obsahuje hořčík, který zvyšuje produkci serotoninu, jehož nedostatek může způsobit depresi.

Kokosová voda není rozhodně žádnou novinkou, ale stovkami let prověřeným nápojem. Jen v našich zeměpisných šířkách na zelené kokosy, ze kterých můžeme pít čerstvou a nepasterovanou vodu, narazíme zcela výjimečně. Častěji se proto musíme spokojit s vodou pasterovanou a zabalenou do lahví.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Seriálová hvězda Radim Fiala alias doktor Hanák: Praktikuji rozumný adrenalin

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Tipy, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý...

Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch,...

Umělecká fotografie je na vzestupu navzdory snadné dostupnosti...

Nekvete vám orchidej? Připravte si zálivku ze dvou...

Průvodce půjčováním nářadí: vaše cesta k efektivním...

Zavřít reklamu