Nechcete mít vrásky? Tohle nikdy nedělejte!

Zdraví 19. listopadu 2016 | 17:00 — Anna Novotná
Stejně jako celý organismus, i pleť stárne. Kromě zvyšujícího se věku stárnutí pleti výrazně ovlivňuje ještě jeden faktor, a to sluneční záření.
Vrásky / Internet

Slunce je mnohem agresivnější než dříve. Zvyšuje se totiž jeho aktivita a výrazně se oslabuje ozónová vrstva. Týká se to i našich končin. Měli bychom se proto chránit nejen při cestách do exotických a přímořských krajů, ale i cestou do práce nebo během pobytu na oblíbené letní zahrádce. Na začátku léta mohou být sluneční paprsky velice zrádné. Naše pokožka totiž není na intenzivní působení letních paprsků vůbec připravená, a to jí může způsobit šok.

Vystavování pleti slunečnímu záření je nejdůležitější příčinou jejíhopředčasného stárnutí, procesu zvanéhofotostárnutí. Vystavování pleti slunci je také hlavní příčinou různých rakovin kůže. Dva typyultrafialového záření, které pleť poškozují, jsou UVA a UVB. Vystavování kůže těmto typům záření vyvolává většinu symptomů předčasného stárnutí pleti.

Jak působí slunce na naší pleť?
Sluneční záření sice působí dobře na psychickou pohodu a na tvorbu vitamínu D, ale naší pleti přílišné vystavování se jeho působení neprospívá. Zejména pokud ji vystavíme bez ochrany na několik hodin přímému světlu. Dochází pak k porušení buněčné membrány a DNA, které zapříčiňuje předčasné stárnutí. V horším případě může způsobit sluneční alergie, některé typy akné, ale i rakovinu kůže. Právě ta je ve značném procentu případů způsobená slunečním zářením. Je potřeba tedy apelovat, abyste nezapomínali na ochranu před sluncem a zvláště mezi 10. a 14. hodinou omezili pobyt na slunci.
Pleť může být po pobytu na slunci dehydratovaná, scuhá, ochablá a ztrácí elasticitu. UV paprsky nám pronikají do hlubších vrstev pleti a porušují hloubkovou strukturu kůže. Slunce mnám může zapříčinit značné procento vrásek.

Tělo si dokáže část DNA samo opravit
Zatímco my poznáme, že jsme to s pobytem na slunci přehnali jediné díky spálení a zarudlé pokožce, odborníci jsou o krok před námi. Vědci určili minimální erythemální dávku, při které je ještě tělo schopné obnovit do určité míry (max. 60%) poškození DNA: Což ale závisí na typu pokožky a době strávené na slunci. Zjednodušeně by se dalo řici, že to je doba o polovinu kratší před tím, než začnete vnímat viditelné úkazy jako zarudnutí pokožky při prvním dnu opalování. Což je skoro nemožné uhlídat.

Jak si tedy udržet pleť zdravou?
Dostatečným pitným režimem.
Vyhnout se polednímu slunci.
Používáním kvalitních krémů s ochranou min. SPF 15.
Regeneraci pokožky a jejímu promázání vysušené a namáhané pokožjy tělovými másly, mléky a oleji.
Používáním hydratačních mýdel, které pleť dále nevysušší, ale dodají ji čistý a svěží nádech.
Minimalizováním vrásek pomocí krému, které redukují drobné kožní nedostatky a pomáhají regeneraci pokožky. Kolagen pak vrací pleti pružnost.

Témata: pleť, vrásky, slunce
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Proč si pořídit karavan a vyrazit s ním na dovolenou?

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Zavřít reklamu