Budete se divit, co s vaším tělem udělá jeden šálek kávy po ránu

Zdraví 25. dubna 2018 | 09:53 — Monika Moorová
Nejnovější výzkumy hrají do karet všem milovníkům černého moku. Káva, zejména ta ranní, podle nich výrazně prospívá našemu zdraví. Co se stane s vaším tělem, když si ráno dopřejete lahodný šálek kávy?
Další 3 fotografie v galerii
Káva je nejen lahodný nápoj, ale je i zdraví prospěšná / Pixabay

Pro všechny milovníky kávy máme dobrou zprávu. Káva je nejen dobrá, ale i zdraví prospěšná.

Prodloužíte si život

Vědci ze Stanfordské univerzity zjistili, že lidé, kteří pijí denně kávu, žijí déle než ti, kteří kávu nemají rádi. Kofein údajně blokuje určité chemické látky v krvi, díky čemuž se zmenšuje riziko rakoviny, demence či dokonce depresí. Nejzdravější je dopřát si kávu v ranních a dopoledních hodinách. Je pro naše tělo prospěšnější káva bez kofeinu nebo ta klasická? Čtěte více.

Snížíte riziko Parkinsonovy choroby

V roce 2012 byla v magazínu organizace American Academy of Neurology (AAN) zveřejněna studie, podle níž kofein pomáhá lépe ovládat pohyby lidem trpícím Parkinsonovou chorobou. Stejná studie upozornila i na to, že pití kvalitní kávy může souviset se sníženým rizikem vzniku této choroby.

Prospívá játrům

V roce 2006 vědci dokončili výzkum, ve kterém analyzovali zdravotní záznamy 125 000 pacientů. Zjistili, že u lidí, kteří denně vypijí nejméně jeden šálek kávy, se snižuje riziko cirhózy jater o 20%. Káva podle nich zároveň pomáhá pročišťovat játra.

Eliminuje stres

Vědci zkoumali mozek krys, které trpěly stresem v důsledku nedostatku spánku. Zjistili, že potkanům, kteří byli po jistou dobu vystaveni prostředí s koncentrací kávového aroma, výrazně ustoupily příznaky stresu.

Může snížit riziko rakoviny kůže u žen

Vědci na Harvardu v roce 2005 zjistili, že pití tří a více šálků kávy denně u žen snižuje riziko rakoviny kůže. Pravděpodobně to způsobují antioxidanty a samotný kofein. Zároveň však vědci upozorňují, že pití více než tří šálků denně může způsobit jiné potíže, včetně nespavosti.

Snižuje riziko cukrovky

Diabetes typu 2 se vyskytuje nejčastěji u starších lidí v důsledku nedostatečné sekrece inzulínu ve slinivce břišní. Vědci zjistili, že právě pravidelně pití kávy snižuje o 50% riziko rozvinutí cukrovky.

Zrychluje metabolismus

Zejména kyselina chlorogenová, která se nachází v kávě, zpomaluje absorpci sacharidů. Kofein údajně tlumí i chuť k jídlu. Káva je také známé diuretikum, takže se díky ní zbavíte přebytečné vody v těle. Ale pozor. K oblíbenému šálku kávy byste  nikdy neměli zapomenout vypít sklenici vody.

A na závěr něco pro opravdové labužníky. Zkusili jste někdy kávu s pepřem? Víte, jak tato kombinace působí na naše tělo? Více se dozvíte v našem jiném článku.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Smutná zpráva obletěla svět: Zemřel Chandler ze seriálu Přátelé. Bylo mu pouhých 54 let

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Tipy, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý...

Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch,...

Umělecká fotografie je na vzestupu navzdory snadné dostupnosti...

Nekvete vám orchidej? Připravte si zálivku ze dvou...

Průvodce půjčováním nářadí: vaše cesta k efektivním...

Zavřít reklamu