Znalost krevní skupiny vám může zachránit život, ale i objasnit další životu důležité informace

Zdraví 05. května 2018 | 09:05 — Monika Moorová
Krevní skupina je označení typu krve na základě trvalé dědičné vlastnosti, jejíž podstatou je charakter antigenu uloženého na povrchu buněčné membrány červených krvinek (erytrocytů). Druh krevní skupiny je celoživotně neměnný.
Mohou krevní skupiny ovlivňovat charakter? / Shutterstock

Nejznámější a pro krevní transfúzi nejdůležitější jsou skupiny systému AB0 (skupina A, B, AB nebo 0), ale existuje jich mnohem více. Nejčastější skupinou v ČR je A a 0. Ne všichni lidé si uvědomují důležitost krevní skupiny a její vliv na náš život. Dnes vám proto o ní prozradíme několik důležitých faktů. Trápí vás zhuštěná krev? Jaké jsou přírodní produkty na ředění, se dozvíte v jiném článku.

Krevní skupina a výživa

  • Krevní skupina hraje velkou roli, pokud jde o trávení a redukci hmotnosti. Strava lidí by měla být přizpůsobena krevnímu typu člověka.
  • Například lidé s krevní skupinou A by se měli vyhýbat masu a přejít na zeleninu, zatímco lidé se skupinou 0 potřebují více bílkovin a proto by měli do stravy zahrnout více masa a ryb.
  • Pokud máte krevní skupinu AB, jsou pro vás plody moře a libové maso to pravé. Skupina B ať si dává pozor na drůbež a sáhne raději po hovězím.

Krevní skupina ovlivňuje váš charakter

  • Tento fakt je znám v asijské medicíně již velmi dlouho.
  • Krevní skupina ovlivňuje i charakterové vlastnosti člověka a proto lidé se stejnou krevní skupinou mají obvykle podobné osobnostní vlastnosti.
  • Lidé s krevní skupinou 0 mají časté obavy, ale jsou praktičtí a organizování.
  • Lidé se skupinou AB jsou silní, racionální a nemají téměř žádné obavy.
  • Ti s krevní skupinou B jsou zase extrovertní, emocionální flexibilní a přátelští.
  • No a nakonec lidé s krevní skupinou A hodně přemýšlejí o druhých, protože jsou velmi soucitní.

Rh faktor ovlivňuje plod v děloze

Kromě toho, že krev klasifikujeme čtyřmi krevními skupinami A, B, AB a 0, známe i takzvaný Rh faktor a to buď pozitivní, nebo negativní.
Přibližně 85 % všech lidí má Rh faktor pozitivní. Když mají oba rodiče stejný Rh faktor, nehrozí plodu žádné komplikace.

Pokud však otec má Rh pozitivní a matka negativní, pro vyvíjející se plod to znamená potenciální riziko. V ojedinělých případech může být dokonce pro dítě fatální.
Proto, pokud jste Rh negativní žena a máte Rh pozitivního partnera, nezapomeňte to v případě těhotenství oznámit vašemu gynekologovi.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Cupra Formentor: První opravdová Cupra

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Tipy, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý...

Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch,...

Umělecká fotografie je na vzestupu navzdory snadné dostupnosti...

Nekvete vám orchidej? Připravte si zálivku ze dvou...

Průvodce půjčováním nářadí: vaše cesta k efektivním...

Zavřít reklamu