Výhody a nevýhody Dukanovy diety. Jaká jsou největší úskalí?

Zdraví 03. července 2018 | 09:45 — Monika Moorová
K dietám, které jsou založeny na extrémně nízkosacharidové stravě patří i u nás zatím nepříliš známá Dukanova dieta. Tu vymyslel francouzský lékař Pierre Dukan a je založena převážně na konzumaci bílkovin, odborně proteinů a omezování sacharidů.
Další 3 fotografie v galerii
Po této dietě dojde k velmi rychlému úbytku na váze, ale je téměř stoprocentně jistý jojo efekt / Shutterstock

Jaký je princip Dukanovy diety?

Tato dieta je nejen extrémně nízkosacharidová, ale zároveň omezuje také tuky. Jediné, co lze jíst, jsou potraviny bohaté na bílkoviny. Těch lze konzumovat neomezené množství. Jídelníček tedy sestává z kuřecích a krůtích prsou, netučných ryb, odtučněných mléčných výrobků a vaječného bílku. Zpočátku je zakázaná dokonce i zelenina.

Čtyři fáze Dukanovy diety

  • fáze útočná
  • fáze proplouvací
  • fáze upevňující
  • fáze stabilizační

Mohou se jíst potraviny podle libosti, ale pouze ty povolené pro určitou fázi. Zásadní složkou jsou ovesné otruby, které stabilizují trávicí systém těla a zabraňují zácpě. Navíc v těle nabobtnají a nemáte během diety pocit hladu. V těle na sebe vážou tuky, cukry a toxiny a odvádějí  je dřív, než se dostanou do krevního oběhu, čímž nepřímo prospívají srdci. Držíte bezlepkovou dietu? Více o ní a problémech s ní spojené jsme psali zde.

Jaká jsou pozitiva?

Velmi rychlý úbytek na váze, což může být pro mnoho lidí motivující. Tato dieta je sice náročná na vůli, ale nikoliv na přemýšlení, jsou potraviny zakázané a povolené, žádný prostor pro kreativitu. To mnohým lidem vyhovuje.

Jaká jsou negativa?

Jídlo je velmi stereotypní až nudné. Stejně jako u nízkosacharidových a zároveň vysokotukových diet lze očekávat únavu, bolesti hlavy, deprese, zácpu, zápach z úst, snížení fyzické výkonnosti a nutnost užívat suplementy, zejména vlákninu. Když jsme u těch diet, myslíte, že naše tělo potřebuje detox? Nebo se jedná pouze o módní trend?

Jaká jsou úskalí?

Hlavním problémem je rychlý a téměř stoprocentně jistý jojo efekt. U Dukanovy diety záleží na tom, kolik kilogramů máte v plánu zhubnout a od toho se odvíjí, jak dlouho budete dietu držet. Někdy se také této dietě říká proteinová.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Gábina Partyšová mnohé překvapila. Moderátorka totiž tvrdí, že ví, čím byla v minulém životě

Chcete-li přilákat na jaře na svou zahradu ptáčky, musíte...

Jak lze efektivně kompostovat shnilé nebo chorobami napadané...

Sušení prádla v interiéru může i ohrozit zdraví....

Pokud chcete mít na jaře zahradu plnou okrasných cibulovin,...

Příprava zahrady na zimu aneb Co vše stihnout do prvních...

Nevyhazujte skořápky od ořechů do koše. Připravte z nich...

Zavřít reklamu