Pozor na novodobého zabijáka našeho zdraví

Zdraví 01. listopadu 2018 | 09:58 — Monika Moorová
Různé výzkumy prokazují, že jedním z ničitelů našeho spánku je také používání různých elektronických zařízení před usnutím. Zejména lidé, kteří využívají tablety či telefony na čtení mohou být ohroženi.
Další 2 fotografie v galerii
Vyzařované spektrum různých zdrojů světla má na tvorbu melatoninu velký vliv / Shutterstock

V čem tkví problém? Zjednodušeně za to může melatonin, což je hormon produkovaný epifýzou, tedy nadvěskem mozkovým a je zodpovědný za kvalitu našeho spánku a za ovládání biorytmu den a noc. Jeho hladina slábne s věkem. Proto starší lidé mohou mít potíže s usínáním a délkou či kvalitou spánku. Bohužel, vědci zjistili, že i zcela mladá generace si ničí spánek a tím i zdraví. Hladinu melatoninu si totiž mnozí snižujeme sami a dobrovolně. 

Vyzařované spektrum různých zdrojů světla má na tvorbu melatoninu velký vliv. Ten je dán i přirozeně. Slunce způsobuje pokles jeho hladiny, protože logicky přes den by člověk neměl spát. Naopak tma dává podnět k vzestupu hladiny tohoto hormonu spánku. Jestliže ale večer usedneme před televizní obrazovku, zasedneme ke svému počítači nebo se začteme do své oblíbené knihy na tabletu, případně jen kontrolujeme zprávy na mobilu, odehraje se něco zcela nečekaného.

Vyzařované spektrum obsahuje i velkou složku tzv. „modrého světla“, které způsobí radikální pokles melatoninu a následnou neschopnost usnout a devastaci kvality spánku. Pokud se vám nedaří v noci usnout, zkust tuto polohu. Více jsme psali před časem.

Méně kvalitní spánek se rovná snížení imunity, což dává možnost, aby nastoupily různé nemoci. Vedle toho nás může začít trápit větší únava, bolest hlavy, neschopnost se soustředit a mnoho jiných potíží. Dlouhodobě si koledujeme o deprese a další neurologické obtíže.

Pokud už musíme využívat zařízení večer, používejme takové, které má filtr modrého světla. Tím se odstraní ta nejhůř působící složka. Displej sice působí po přepnutí do tohoto režimu poněkud žlutě, ale alespoň není jeho záření tak devastující. Usínejte nejlépe za naprosté tmy. Snažte se alespoň tři hodiny před usnutím nepobývat v umělém světle, a pokud už musíte, tak toto světlo nemá obsahovat mnoho modré složky. Probouzíte se v noci pořád ve stejný čas? Tělo vám dává znamení. Čtěte více.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Exotika co by kamenem dohodil. Pár hodin letu a ocitnete se v dokonalém ráji

Exotika co by kamenem dohodil. Pár hodin letu a ocitnete se v...

Plánujete ideální letní dovolenou? Navštivte smaragdový...

Jedete do Francie? 6 + 1 tip, co si s sebou přivézt zpět

Napříč Evropou různými dopravními prostředky: Čím a na...

Chorvatský Sea Star Festival u moře je nejlepší způsob jak...

5 tipů na zdravou svačinu do batohu

Zavřít reklamu