Víte, jakou vodu a v jakém množství bychom měli pít?

Zdraví 08. prosince 2018 | 12:22 — Monika Moorová
Voda je základní životní potřebou a v lidském těle hraje nezastupitelnou roli. Rozpouští živiny a jejich štěpné produkty, přenáší je na místa určení, umožňuje jejich vstřebávání i vylučování nepotřebných látek, zajišťuje zachování tělesné teploty.
Další 3 fotografie v galerii
Pramenitá voda by měla tvořit 90% denního pitného režimu / Shutterstock

Pitný režim je nutné dodržovat. Většina populace již o vážných rizicích vyplývajících z dehydratace ví. Ale jakou vodu je nejlepší pít?

Voda a minerální látky

Málokdo uvědomuje, je jedním z důležitých zdrojů dvou základních a pro tělo životně nezbytných prvků, jako je vápník a hořčík.

Čím více obsahuje voda vápníku a hořčíku, tedy čím je tvrdší, tím lépe pro tělo. A naopak čím je měkčí, tím hůře pro tělo, především pro tepny a srdce. I tvrdost má ale své meze. Příliš tvrdá voda není žádoucí pro trvalé pití z důvodu vyšší zátěže minerálními látkami.

A jak to vidí odborníci? Nejlepší pro každodenní pití je pramenitá voda. Ta by měla tvořit 90% denního pitného režimu. Důležité je přitom nejen to, co pijeme, ale také kdy. Vodu bychom neměli pít nárazově, ale pravidelně po celý den, což je pro náš organismus nejlepší.

Jaké množství je ideální?

Obecně platí, že dospělý člověk by měl vypít přibližně 20 - 40 ml tekutin na 1 kg tělesné hmotnosti za 24 hodin, což je přibližně 2 - 3 l tekutin denně. Pít by se přitom mělo rovnoměrně po celou aktivní část dne. Dohánět množství tekutin před spánkem není řešení. Pitím vody rovnoměrně v průběhu dne se tak zvyšuje její účinnost pro organismus.

Kdy je nejlepší čas

V odpoledních a večerních hodinách bývá konzumace o něco vyšší než ráno a dopoledne. Optimální je však doplnit co nejvíce tekutin hned ráno. Ideální je po probuzení vypít dvě sklenice vody, pomohou se tak aktivovat vnitřní orgány. Jak působí čistá voda na náš organismus? Psali jsme před časem.

Pravidelné pití pramenité vody nalačno každé ráno zároveň posiluje zdravé hubnutí, protože zmenšuje pocit hladu a snižuje sklon k přejídání.

Nedostatek vody představuje problém

Nedostatek vody v těle prozrazuje malátnost, únava, bolest hlavy, zpomalení metabolických procesů, poruchy soustředění, nervozita. Zanedbávání pitného režimu může mít výrazný vliv například i na pracovní výkon, proto by se neměl podceňovat v žádném ročním období, zdůrazňují odborníci.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Ohřejte se u moře. Tipy, kam vyrazit za teplem během pošmourného podzimu

Ohřejte se u moře. Tipy, kam vyrazit za teplem během...

Světový unikát, který vám vyrazí dech. Co všechno byste...

Změny, které by vám neměly ujít. Covidový semafor se opět...

Barevný podzim vybízí k cestování. Navštivte kouzelná...

Víte, co aktuálně platí? Změny v cestování od dnešního...

Něco tak kouzelného jste už dlouho neviděli. Pospěšte si....

Zavřít reklamu