Léky spolu chemicky reagují a ohrožují naše zdraví. Na co si dát největší pozor?

Zdraví 11. ledna 2019 | 10:15 — Monika Moorová
Nesprávné užívání léků může poškodit naše zdraví. Jaké jsou zásady, které mohou výrazným způsobem zdraví ovlivnit? Pojďme si je přiblížit.
Další 4 fotografie v galerii
Léky mohou poškodit naše zdraví / Shutterstock

První zásadou každého rozumného člověka by mělo být, že užívat léky je vhodné až ve chvíli, kdy selžou všechny ostatní cesty, případně když se jedná o zdravotní stav tak závažný a akutní, že jiná cesta neexistuje.

Typickým příkladem je horečka. Jde o projev organismu, který se brání infekci. Protože nám vadí, vezmeme si lék, ale tím jednak bráníme ozdravnému procesu, ale navíc zatěžujeme tělo zbytečně chemickými sloučeninami, které poškozují játra či ledviny.

Dalším typickým příkladem, o kterém jsme již psali dříve, je třeba užívání léků na vysoký krevní tlak, aniž se vyzkoušela cesta úpravy životosprávy a zhubnutí. Také si prospějete, pokud si najdete obvodního lékaře, který vám nebude předepisovat antibiotika i na běžná onemocnění, která lze úspěšně léčit i bez nich.

Čtěte složení léků

Dalším velkým problémem je, že existuje mnoho léků s různými názvy, které mají naprosto stejnou účinnou látku. Typickým zástupcem může být trojice Paralen, Panadol, Coldrex. Zatímco první dva mají název alespoň podobný, třetí se jmenuje úplně jinak. Přitom všechny obsahují paracetamol. Jestliže ale užijete v těsném časovém sledu dva nebo dokonce tři tyto léky, dostanete do sebe dávku, která začíná poškozovat játra. Jestliže v této „léčbě“ pokračujete delší dobu, dostanete se patrně na příjem do nemocnice pro jaterní selhání a pak dost možná i do krematoria. Vždy si proto čtěte složení užívaných léků. Nemusíte rozumět chemii, ale můžete zjistit, zda není účinná látka stejná.

Příbalový leták se vyplatí prostudovat

Příbalové letáky nejsou právě záživným čtením. Přesto se vyplatí je prostudovat a informace z nich brát vážně. Pokud se tam objeví informace, která se vám nezdá, konzultujte svoje otázky s lékárníkem a hlavně s lékařem, který vám léky předepsal. Pokud nejste spokojeni s jeho odpovědí, vyhledejte jiného odborníka. Řada nemocných se až po létech dozvěděla, že užívala nevhodné léky a poškodila si tak zdraví.

Po jídle, nebo před jídlem?

Obvykle vám v lékárně sdělí, kdy máte prášky užívat a zda to má být před jídlem nebo po něm. Některé léky se dokonce musí užívat v průběhu jídla. Nepodceňujte tyto informace, ale zapište si je a dodržujte. Podáním léků v nevhodnou chvíli si buď poškodíte zdraví, nebo omezíte účinek podávaného léku. Mezi obzvlášť nebezpečné patří kombinace např. statinů s citrusy, některých antibiotik s alkoholem či mléčnými výrobky a mnohé další kombinace. Za všechny ještě zmíníme kombinaci vitaminu K s léky na ředění krve.

Pozor na třezalku a další bylinky

Přestože často doporučujeme využívání bylin při léčbě, je třeba si uvědomit, že i byliny obsahují velmi účinné látky, které mohou reagovat s léčivy, které předepsal lékař. Zajímejte se proto o účinky vámi užívaných bylin i po stránce kombinace jejich působení s léčivy. Bylinky ovlivňují vstřebávání léků víc, než si myslíte. Na které je nutné si dávat pozor jsme psali zde.

Výrazným příkladem může být třezalka tečkovaná, která zvyšuje aktivitu jaterních enzymů, což vede k rychlému odbourávání různých léčiv. Ta pak nemohou učinkovat a může dojít třeba i k úmrtí. Typické je také selhání antikoncepce při pití třezalkového čaje. Ginkgo biloba zase ředí krev a zvyšuje tak riziko krvácení, jestliže je současně podáván lék na ředění krve.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Pierce Brosnan mluví o novém Bondovi. Nezáleží na tom, kdo bude další, říká

Péče o levanduli: Podzimní zastřižení by nemělo být...

Podzimní péče o růže: Jak je správně prořezat a...

Kompostování je efektivní způsob, jak využít napadané,...

Muchovník rychle roste a bohatě plodí. Dopřejte mu podzimní...

K dozrání zelených rajčat pomůže prastará italská finta....

Zahrádkářský kalendář na podzim: Jaké důležité práce...

Zavřít reklamu