Bolest svalů: Kdy je normální a kdy bychom měli vyhledat lékaře?

Zdraví 02. března 2019 | 09:28 — Ilona Cílková
Všichni známe bolest svalů, kterou si způsobíme námahou, jež jde nad rámec našeho obvyklého denního režimu. Ve svalech zůstane kyselina mléčná, kterou játra nestačila odbourat a namožené partie bolí. Kdy je ale bolest normální a kdy máme mít obavy?
Další 3 fotografie v galerii
Bolesti svalů mají různé příčiny / Shutterstock

Je pravda, že každého z nás občas postihne svalová bolest. Jestliže se objeví po námaze nebo drobném úrazu, je to něco samozřejmého. Ale co když se bolest objeví zničehonic? A kdy bychom měli zpozornět?

Bolest nohou

Bolest svalů na nohách může být způsobena špatným prokrvením končetin. Pociťují ji zejména ti, kdo mají sedavé zaměstnání. Zde nezáleží tolik na tom, zda řídíte automobil či pracujete u počítače nebo u pokladny v supermarketu. Dlouhé sezení našemu tělu rozhodně nesvědčí. Proto je důležité čas od času změnit polohu, projít se, zacvičit si. Někdy je ale špatné prokrvení způsobené závažnějšími důvody.

Bolest celého těla

Někdy se bolesti svalů objeví v různých částech těla a zdánlivě bezdůvodně. Příčina může tkvít v počínající infekci, nejčastěji virové. Každý si vzpomene, jak ho bolí tělo, když má chřipku. Ale i jiné virové infekce působí podobně. Někdy může nemoc bolestí svalů začít a jiné příznaky se nedostaví. Ty se mohou projevit později. Někdy si dokonce tělo s nemocí poradí dřív, než se stačí rozvinout. 

Jsou pochopitelně i jiné příčiny, než je virová infekce. Záludnější může být třeba revmatické onemocnění. Podobné příznaky pak může mít i lymská borelióza. Ta někdy způsobuje bolest kloubů, jindy i bolest svalů.

Bolesti zad

Záda jsou samozřejmě široký pojem. Ale bolesti, které se objevují, mají různé příčiny. Jedním důvodem bývá svalová ochablost. Pak stačí třeba jen určitý postoj, který způsobí velké potíže. Jiný druh bolestí zad souvisí se stresem. Pokud jste si toho „hodně naložili“, objevují se často právě bolesti zad, které upozorňují na problém. Citlivější jedinci mají bolesti zad třeba i z obav ze školního zkoušení. Konečně také existují bolesti zad, které nemají důvod ani ve svalové ochablosti či psychice, ale mají svůj zdroj v poruchách vnitřních orgánů. Zejména v případech, kdy vás bolí v zádech bez nějaké zjevné příčiny je vhodné vyhledat lékaře. Příčinou totiž může být i nádorové onemocnění.

Další příčiny bolesti

  • Příčiny bolestí svalů mohou být i mnohé jiné zdravotní obtíže. Bolest umí způsobit různé autoimunitní nemoci.
  • Ozývají se také staré úrazy.
  • Tělo může reagovat bolestí svalů na léky na vysoký cholesterol.
  • Hodně důležité jsou také hladiny minerálů – zejména draslíku, hořčíku a vápníku. U prvních dvou jde o nízkou hladinu, u vápníku naopak o hladinu vysokou.
  • Bolest svalů, která obvykle postihuje jen několik svalů nebo malou část těla, je často způsobena nadměrným zatížením nebo drobným zraněním, například natažením či natržením svalů nebo vazů, které jste si způsobili třeba proto, že jste to ráno přehnali s běháním. Svaly vás také mohou bolet v důsledku natažení nebo natržení svalů či vazů vinou zakopnutí nebo upadnutí.
  • Další častou příčinou bolesti svalů je stres. Je to proto, že když máte pocit napětí, vaše tělo produkuje hormony, které zvyšují napětí svalů a citlivost na bolest. Proto vás mohou třeba záda více bolet po náročném dni v práci.
  • Bolesti svalů po celém těle mohou být způsobeny infekcí, jako je běžná viróza.

Ruku na srdce, dnes už těžko najdete člověka, který by neměl problém se svaly nebo klouby. Než sáhnete po lécích, zkuste náš domácí recept, o kterém jsme psali zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit...

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co...

Žhavý tip na zářijovou dovolenou. Klid, pohoda a vynikají...

Cestovatelský semafor se mění. Návrat z oblíbených...

Změna na cestovatelském semaforu. Netýká se i vaší...

Buďte v obraze. Další změna podmínek cestování platná od...

Zavřít reklamu