Příznaky rakoviny, které se nevyplatí ignorovat

Zdraví 21. března 2019 | 09:25 — Ilona Cílková
Rakovina postihuje muže a ženy bez rozdílu profesí a věku. Ročně na ni zemře tisíce lidí bohužel i proto, že mnozí z nich nevědí, jak rozpoznat prvotní příznaky nemoci. Na co tedy dávat pozor?
Další 4 fotografie v galerii
Jestli se cítíte poslední dobou pod psa, může to signalizovat i vážné problémy / Shutterstock

Některé zdravotní problémy vypadají tak neškodně, že je lidé často vůbec neberou vážně, a to ani v případě, že je trápí dlouhodobě nebo se zhoršují. I když většina těchto příznaků nemusí signalizovat rakovinu, některé z nich mohou. Je vhodné se poradit s lékařem, pokud dlouhodobě trpíte jedním z následujících příznaků.

Natékání nohou

Otékání nohou potká s přibývajícím věkem prakticky každého. Žilní stěny pomalu ochabují a zejména ve vedru začnou nohy natékat. Někdy za nateklé nohy může i nadměrné zadržování vody v těle nebo dlouhé stání třeba v zaměstnání. Ale také to může být příznak rakoviny. Pokud je navíc otékání nohou doprovázené i výtokem z vaginální oblasti a bolestmi v podbřišku, může jít o rakovinu děložního čípku.

Ztráta chuti k jídlu

Mnoho nemocí, od deprese až po chřipku, může způsobit ztrátu chuti k jídlu. Důsledkem rakoviny mohou nastat změny v metabolismu. Rakovina žaludku, pankreatu, tlustého střeva a vaječníků může také vyvolat tlak v žaludku a tím pocit plnosti.

Rychlý úbytek váhy

Asi není ženy, kterou by nepotěšilo, že se jí konečně podařilo zhubnout. Ale nevysvětlitelné hubnutí, kdy jdou kila dolů rychle a bez cvičení, už není moc v pořádku. Tento příznak je velmi častým doprovodným jevem rakovinného bujení, nicméně může být i důsledkem například hyperaktivní štítné žlázy.

Vytrvalá bolest

Jestli si bez prášků na bolest už pomalu neumíte představit svůj život, pak jen potlačujete signál, kterým vám tělo říká, že něco je špatně. Bolest by tedy člověk neměl podceňovat v žádném případě, i když se za ní mohou skrývat problémy jako je skřípnutý nerv nebo natažené svaly. Trvalé bolesti, které se neustále vracejí, mohou například v případě bolesti zad signalizovat rakovinu vaječníků nebo tlustého střeva, bolesti hlavy zase nádor mozku.

Bílé fleky v ústech

Mnohé můžete vypozorovat i ze svého jazyka. Zvlášť, pokud se vám na něm objeví větší bílé fleky, které mohou být i v dutině ústní. Říká se tomu leukoplakie. Nemusí jít sice hned nutně o rakovinu, ale podle některých odborníků jde ale o prekancerózní stav, který by vás neměl nechat chladnými. Proto, jestli takové fleky objevíte, raději svůj stav zkonzultuje s lékařem zvlášť, pokud jste kuřáci.

Kašel či chrapot

I když je právě sezóna chřipek a nachlazení, kašel nemusí být jen banálním příznakem virového onemocnění. Pozor si dejte zvláště na přetrvávající kašel bez dalších chřipkových příznaků. Mohl by ukazovat na rakovinu hrtanu nebo štítné žlázy. Neustupující kašel je také potenciálním příznakem rakoviny plic, spolu s příznaky jako je bolest na hrudi, ztráta hmotnosti, chrapot, únava a ztížené dýchání.

Časté návštěvy záchodu

Během cestování se může rozhodit vaše trávení. Ale pokud žijete stále stejným způsobem, a přesto najednou častěji navštěvujete toaletu, tělo vám zřejmě něco naznačuje. Častější chození na malou může být příznakem zánětu močových cest, ale také rakoviny močového měchýře. V případě, že trpíte zácpou nebo naopak průjmem, nebo když se ve stolici objevuje krev, může jít o rakovinu tlustého střeva.

Přetrvávající únava

Permanentní a dlouhotrvající únava může být dalším z příznaků rakoviny. Často jde o průvodní jev anemie, která se s rakovinovým bujením pojí, a tento nepříjemný projev se často objeví už v počátečních stadiích rakoviny. Dlouhotrvající únavu rozhodě nepodceňujte. Cítíte se unaveni? Na vině mohou být tyto zdánlivé maličkosti.

Nezapomeňte, že rozhodující pro úspěšné zahájení nádorové léčby je včasné rozpoznání prvních příznaků. Jejich výskyt ale neznamená vždy rakovinu, protože řada příznaků je společná také jiným nemocím. Pro vyloučení nádoru a získání pocitu bezpečí je důležité sledovat své zdraví a včas navštívit svého ošetřujícího lékaře. 

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Nicole Kidman, konečně prozradila, jak a kde ji manžel požádal o ruku. Velmi neobvyklý byl čas zásnub

Pokud chcete mít na jaře zahradu plnou okrasných cibulovin,...

Příprava zahrady na zimu aneb Co vše stihnout do prvních...

Nevyhazujte skořápky od ořechů do koše. Připravte z nich...

Tipy, jak uchovat natrhané bylinky ze zahrady čerstvé až do...

Jak umít špinavé ruce od vlašských ořechů, aby zbarvení...

Vyčistěte fasádu domu od všech nečistot. S osvědčenými...

Zavřít reklamu