Jak ulevit pokožce při atopickém ekzému a urputném svědění

Zdraví 10. dubna 2019 | 08:38 — Ilona Cílková
Kůže je po dýchacím a trávicím traktu třetí branou, kterou látky z vnějšího prostředí vstupují do našeho těla. Intolerance k různým látkám se proto často projevuje nejvýrazněji právě na ní.
Dalších 5 fotografií v galerii
Atopický ekzém se projevuje nepříjemným svěděním / Shutterstock

Ačkoli dispozice k atopickému ekzému přetrvává po celý život, máme pro vás několik tipů, jak jeho projevy alespoň zmírnit.

Upravte jídelníček

U dětí i dospělých se atopický ekzém projeví nejčastěji reakcí na potraviny, které zvyšují hladinu histaminu v organismu. Mezi ty, které vyvolají ekzém nejčastěji, patří mléko, vejce, ryby, mořské plody, citrusy, kiwi, ananas, mango, jahody, rybíz, rajčata, paprika, celer, petržel, křen, čokoláda, kakao, mák, med, ořechy, luštěniny, sója, hořčice, bílkoviny v obilovinách, kyselé zelí, konzervované potraviny, exotické koření a uzeniny.

Alergeny na vás číhají i doma

Spouštěče atopického ekzému na nás číhají nejen na talíři, ale i v našem domově. Rizikem jsou tzv. kontaktní a vzdušné alergeny, jako jsou prach, roztoči, zvířecí srst nebo plísně. Alergologové proto doporučují vytvořit si doma bezprašné a spíše chladnější prostředí, nejlépe bez koberců a záclon, v nichž se drží velké množství prachu a nečistot.

Vyhněte se stresu

Ani nemusíte trpět atopickým ekzémem a negativní vliv stresu na svém těle poznáte − kůže je zašedlá, pod očima máte kruhy, na pokožce se vám tvoří akné nebo naopak suchá místa kolem nosu a úst. Na loktech máte suchá nebo zarudlá místa, která se olupují. U lidí, kteří mají sklon k atopii, může vedle stresu vyvolat bouřlivou reakci také očkování, horko a pocení, časté přechody z tepla do zimy nebo hormonální změny.

Vysledujte proto situace, které vás stresují a které nejvíce přispívají k rozvoji atopického ekzému, a zkuste zvolnit nebo zkonzultujte s psychologem, jak těmto stresujícím situacím čelit.

Pozor na horkou vodu

Horká voda, dlouhé koupání ve vaně a samozřejmě také dráždivá mýdla, saponáty, prací prášky, dezinfekce nebo chlór, jsou obecně nepřítelem i zdravé pokožky. Je jasné, že někdy se horké vaně nebo teplé sprše nic nevyrovná, ale pokud si je musíte nebo chcete dopřát, pak alespoň nezapomeňte přidat do koupele hydratační přípravky.

Správné oblečení

Rozdráždit kůži atopika může i nevhodný oděv. Nevhodné je hodně upnuté oblečení a oblečení z vlny. Naopak vhodná je bavlna, pokud možno nebarvená a vypraná v prášku speciálně určeném pro citlivou dětskou pokožku. Aviváž se vůbec nedoporučuje.

Pravidelné promašťování kůže

Dalším krokem ke zlepšení je pravidelné promašťování kůže zvláčňujícími krémy a mastmi. Atopici by určitě měli sáhnout po kosmetice s ureou, která je přirozenou součástí nejsvrchnější vrstvy kůže, a proto nevyvolává nežádoucí účinky. Naopak, pokožku přirozeně hydratuje a vlhkost dopraví i do hlubších vrstev kůže.

Pokud se atopický ekzém i přes veškerou vaši snahu a péči o pokožku nepříjemně rozvine, je namístě navštívit dermatologa, který určí nejvhodnější protizánětlivou léčbu. Dále čtěte: Trápí vás plísně a ekzémy? Na vině může být zdánlivá drobnost.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu nabízí úchvatné písečné pláže i skryté zátoky

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Zavřít reklamu