Pět nejčastějších chyb, kterých se lidé dopouštějí při léčbě cukrovky

Zdraví 22. dubna 2019 | 09:38 — Monika Moorová
Cukrovka druhého typu je civilizační nemoc, která souvisí s naším životním stylem.Tímto typem diabetu trpí naprostá většina diabetiků, zhruba 85%. Nemoc se vyvíjí a projevuje v průběhu středního až vyššího věku a je spojena s inzulínovou rezistencí.
Dalších 5 fotografií v galerii
Mějte svoji nemoc pod kontrolou / Shutterstock

Častější výskyt diabetes je u lidí obézních a lidí se sníženou tělesnou aktivitou. U většiny diabetiků typu 2 je onemocnění vzhledem k nenápadnému plíživému nástupu rozpoznáno, až když jsou přítomny příznaky pozdních komplikací jako jsou únava, rozmazané vidění, suchá a svědivá kůže, vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol či různé další cévní potíže. Jakých nejřastějších chyb se lidé postižení tímto typem cukrovky dopouštějí?

Chyba první: Dieta jen před kontolou

Mnoho nemocných cukrovku podceňuje. Problémy nepociťují a nechtějí se omezovat. Polykají sice nějaké tablety či si dokonce píchají inzulín, ale pravidelně se ládují zákusky a doporučenou dietu dodržují jen těsně před kontrolou. Zvýšená hladina cukru ale průběžně poškozuje cévy a vnitřní orgány a po několika letech se dostaví nevratné poškození.

Chyba druhá: Orientace jen na cukr

Doporučení, že nemocný cukrovkou nemá jíst cukr je správné. Ale existuje celá řada jiných potravin, které obsahují velké množství sacharidů a ty se do hledáčku mnoha lidí, ale dokonce ani mnohých lékařů, nedostanou. Na trhu tak jsou dokonce produkty pro diabetiky, které sice používají náhradní sladidla, ale přitom obsahují obrovské množství sacharidů, vyvolávají inzulínovou reakci a podílejí se na zvýšené hladině krevního cukru. Náhradní sladidla jsou navíc jen málo prospěšná našemu zdraví.

Chyba třetí: Podcenění pohybu

Diabetik má často nadváhu, proto se moc nehýbe, a protože se moc nehýbe, jeho váha dále roste a roste i hladina krevního cukru. Na snížení hladiny cukru přitom nemá vliv pomalé ploužení po bytě, ale ostřejší chůze už ano. Není třeba se sedřít, ale zařadit pohyb, který prokazatelně spaluje kalorie, snižuje váhu aodstraňuje inzulínovou rezistenci je více než vhodné. Mělo by jít o aktivitu, která trvá alespoň půl hodiny a zapotíte se při ní. Hodinová procházka v ostřejším tempu je ještě lepší.

Chyba čtvrtá: Místo snížení příjmu sacharidů raději injekce inzulínu

Běžně se lze setkat s následující situací – nemocný si v určitou hodinu aplikuje inzulín a následně musí sníst určitý objem a složení potravy, aby si nepřivodil zdravotní problémy způsobené příliš velkým poklesem krevního cukru. Přitom je možné, aby už důslednou úpravou stravy došlo k takovému snížení krevního cukru, která nebude vyžadovat inzulín vůbec nebo případně jen menší množství. Místo aby nemocný řídil svůj stav, je otrokem rozhodnutí, že musí sníst třeba dva chleby, ačkoliv má chuť jen na jeden – mimochodem chleby plné sacharidů jsou z hlediska nemoci jen málo vhodné.

Chyba pátá: Nezájem o nemoc

Mnoho nemocných o své nemoci nic neví. Nesnaží se zjistit, jak by mohli zmenšit své potíže. Nepřemýšlejí nad alternativními cestami. A k tomu přistupuje stejně nezasažené okolí, které diabetikovi nabídne koláče s argumentem, že jsou domácí a že to pro jednou nevadí. Z takového pro jednou se bohužel mnohdy stává pravidlo.

Co jíst a nejíst?

Nejezte nic, co obsahuje cukr. Pro zpestření si vytipujte pár potravin s přidaným cukrem, které jsou pro vás důležité. Může to být třeba vysokoprocentní čokoláda, hořčice, nějaké dochucovadlo. Občas je v malém množství použijte, protože jde o to, aby vám pokrmy chutnaly. Nejezte zbytečně škroby, které se stejně štěpí na cukry. Zajímejte se o obsah sacharidů a snižte jejich objem ve své stravě. Zvyšte objem konzumované vlákniny, která brání prudkým výkyvům krevního cukru. Znamená to příjem většího množství zeleniny. S mírou používejte ovoce a žitný celozrnný chléb. Nebojte se tuků, ale jezte ty kvalitní. Trápí vás zkažené zuby? Na vině může být diabetes.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co aktuálně platí?

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co...

Žhavý tip na zářijovou dovolenou. Klid, pohoda a vynikají...

Cestovatelský semafor se mění. Návrat z oblíbených...

Změna na cestovatelském semaforu. Netýká se i vaší...

Buďte v obraze. Další změna podmínek cestování platná od...

Pokud nechcete přijít o dovolenou, zbystřete. Lex voucher...

Zavřít reklamu