Bludný kruh z kterého není úniku: Nedělejte si ze života zbytečně peklo

Zdraví 25. srpna 2019 | 15:07 — Monika Moorová
Na otázku, zda závislost na léčivech či drogách spouští depresi, nebo naopak deprese zvyšuje pravděpodobnost závislosti, nelze najít jednoznačnou odpověď. U každého člověka to totiž může být jinak. Jisté je, že všechny návykové látky depresi jenom prohlubují. I když to tak zpočátku nevypadá.
Další 3 fotografie v galerii
Pozor, všechny návykové látky depresi jenom prohlubují / Shutterstock

Vztah mezi drogovou závislostí a depresí je velmi těsný. Tak těsný, že je někdy obtížné určit, kde končí jedno a začíná druhé. Ve skutečnosti velká většina drogově závislých lidí má nějaké příznaky depresivního onemocnění, i když jejich závažnost se pochopitelně v jednotlivých případech liší.

Bludný kruh

Mnoho lidí časem přivykne řešit stresující situace ve svém životě se skleničkou alkoholu v ruce. Je to naprosto přirozené. Pokud taková situace nastane jednou za čas a podaří se ji překonat, není problém. Člověk, který trpí chronicky špatnou náladou neboli depresí, má však k popíjení důvod každý den a po čase se u něj přirozeně vyvine závislost. Samotné užití drogy samozřejmě situaci vyřeší pouze nakrátko a pocit euforie nebo zklidnění, který nastupuje po jejím požití, je pravidelně vystřídán ještě hlubší depresí, spojenou navíc s únavou a v některých případech i pocitem viny a úzkostí. Tyto nepříjemné pocity pak vedou k dalšímu užití drogy a bludný kruh se uzavírá.

Co přichází dřív?

Přestože deprese je v nějaké formě přítomná u většiny lidí závislých na drogách, bývá v konkrétním případě těžké rozhodnout, zda člověka dovedla deprese k drogám, nebo to bylo obráceně. Docela dobře možné jsou totiž obě varianty. Lidé s depresivní poruchou mají často sklon k užívání návykových látek s tlumivými účinky. Alkohol nebo například heroin jim přinášejí značnou úlevu, i když jen krátkodobě. Přesto život s návykovou látkou, která působí jen dočasně, je pro těžce depresivního člověka snesitelnější než utrpení vyvolané jeho psychickým onemocněním.

Ať už deprese přivedla člověka k závislosti, či naopak, depresi i závislost je možné léčit. Při léčbě závislosti by se nemělo zapomínat na současnou léčbu deprese, jinak je pravděpodobnost návratu k drogám velmi vysoká.

Dobrou zprávou je, že deprese je dnešními moderními léky u většiny lidí dobře léčitelná, a je proto možné vyhrát náročný boj jak se závislostí, tak i s ubíjející špatnou náladou, která nám jinak udělá ze života peklo. Příznaky deprese, které byste rozhodně neměli podceňovat.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědci díky speciálnímu přístroji objevili obří řeku ukrytou desítky tisíc let pod povrchem Antarktidy

Jak správně uskladnit hlávky zelí, aby neoschly a uchovaly si...

Vyrobit si přírodní podzimní dušičkovou výzdobu na hrob...

Jak povzbudit k životu usychající vřes. Stačí dvě lžíce...

Nevhodné stanoviště, malá jáma, chybějící opora a další...

Jak využít spadané listí na zahradě. Vyrobte si z něj...

Chraňte v říjnu jabloně před škůdci a chorobami. Postřik...

Zavřít reklamu