Chodíte rádi naboso? Tohle byste měli určitě vědět

Zdraví 02. července 2019 | 13:01 — Monika Moorová
Pokud na procházce lesem narazíte na skupinku lidí bez bot, nelekejte se. Vycházky či běhání bez bot, dokonce i v zimě, se v poslední době těší stále větší oblibě.
Další 3 fotografie v galerii
Chůze naboso je zdravější, než si většina lidí myslí / Shutterstock

Odborníci chůzi naboso podporují a vyzdvihují především zlepšení vnímání pohybu těla a posílení organismu. Zároveň však upozorňují na možná rizika poranění nohou. Pro prevenci těchto problémů je důležitý výběr pohodlné obuvi, která zároveň poskytne vlastnosti podobné bosé chůzi. Chůzi naboso lze praktikovat po předchozím tréninku i v zimě, a otužovat tak lidský organismus.

Chůze naboso a malé děti 

Chůze naboso je pro malé děti naprosto nezbytnou zkušeností. Chůze naboso po různých površích totiž trénuje svalstvo i dosud měkké klouby chodidla a tak zabraňuje rozvoji různých deformací chodidla, včetně plochých nohou. Ideální je nechávat děti třeba v létě běhat po zahradě, trávníku, po písečné pláži. Obavy z bodnutí hmyzem jsou sice na místě, ale pokud vaše dítě není zrovna těžký alergik, celý zážitek jej „poznamená“ maximálně minutkou pláče.

Objevují se názory, že není vhodné chodit bosky po rovných, hladkých površích, jako jsou třeba domácí podlahy nebo dlažba. Takovýto povrch je sice pro chodidlo poněkud monotónní, ale zároveň nemůže výrazně uškodit – chodidlo obsahuje velké množství nervových zakončení, která komunikují s mozkem. Když mozek dostane informaci o tom, že nohy šlapou po rovném a tvrdém povrchu, automaticky „zbystří“ a upraví napětí svalů tak, aby nemohlo dojít k žádnému poškození. Malé děti ale pro pobyt doma raději vybavte ponožkami s protiskluzovou úpravou – tuto praxi ostatně zavádějí některé osvícené zahraničí školky a dosahují velmi dobrých výsledků. 

Prevence křečových žil

Příznivci chození naboso, tedy bosování, poukazují na to, že stimuluje reflexní body na plosce nohy a jejich prostřednictvím řadu tělesných orgánů. To je ovšem jenom druhotný efekt. Z hlediska zdravé chůze je důležité hlavně to, že procvičuje svaly nožní klenby a předchází vzniku ploché nohy. Také posiluje svaly lýtek a celou žilně svalovou pumpu, která vrací krev zpátky do srdce. Je tedy výbornou prevencí vzniku křečových žil.

Pomocí bosé chůze a cvičení

Noze prospěje třeba to, když budeme pravidelně trénovat uchopování předmětů, například kamínků nebo ručníků, prsty. Je to výborná prevence plochých nohou stejně jako řady dalších problémů. Američtí vědci navíc dokázali, že tato činnost dovede zmírnit vysoký krevní tlak a zlepšit srdeční činnost. Umíte správně chodit? Většina lidí dělá zásadní chybu.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Barbora Šporclová Kodetová rozechvěla hlasivky. Všichni jen zírali

Staré džíny je škoda jen tak vyhodit. Jednoduše je...

Spaní na zemi na matraci má své příznivce i odpůrce. Víme,...

Blíží se čas pro jarní výsadbu česneku. Nemůžete sice...

Pořiďte dětem originální zvířátko. Péče o potemníka je...

Než si vyberete přímotop, zvažte výhody i nevýhody...

Pozor na klíšťata. Už brzy začnou znovu útočit, stačí...

Zavřít reklamu