Botulotoxin odstraní mimické vrásky, pomerančovou bradu i pocení. Na co si ale dát velký pozor?

Krása 18. října 2019 | 13:22 — Anna Novotná
Bohužel nikdo z nás nemládne, ale touha po věčném mládí žene lidstvo už odpradávna k hledání možností oddálení procesu stárnutí. K jedním z nejčetnějších zákroků estetické medicíny a zároveň jedním z nejoblíbenějších zákroků v boji proti vráskám patří aplikace botulotoxinu.
Další 4 fotografie v galerii
Botox vám pomůže vrásky výrazně minimalizovat / Shutterstock

I když je botox velmi oblíbený, koluje o něm také celá řada mýtů, a to především kvůli neodborné aplikaci. V případě správné aplikace botulotoxinu se může klientka těšit na odpočatý obličej a mladistvý vzhled, nikoliv strnulý či udivený výraz. Pojďme se nyní podívat na nejčastější mýty, které jste možná i vy o botoxu slyšeli.

Největší mýty kolující kolem botulotoxinu

Po aplikaci ztratím mimiku a budu vypadat nepřirozeně

Bojíte se ztráty mimiky? Nemusíte! Záleží na množství aplikované látky a místě aplikace, i přes botulotoxin může být schopen člověk používat mimiku, sice omezeně, ale pokud se dostane do rukou správného odborníka, může vypadat naprosto přirozeně.

Botox je nebezpečný jed

Ano, jedná se o produkt bakterie, ale aby uškodil, tak by musel být podán v několikanásobně vyšších dávkách, než se používá v estetické dermatologii.

Jak jednou začnu, nemohu skončit

Tak to v žádném případě není pravda. Pokud bude klient z nějakého důvodu nespokojen, tak se nemusí bát, že bude po odeznění účinku v horším stavu, než byl před aplikací. Vzhledem k tomu, že účinek botulotoxinu klesá, tak se opět navrací funkce svalových skupin a postupně dojde k normálnímu stavu. Jde spíše o to, že klienti si zvyknou vypadat lépe, a proto se jim nelíbí následné vrásky.

Může mi spadnout obočí

Vyberte kvalifikovaného lékaře a není se čeho bát. Pokud je botulotoxin správně píchnut, tak k této reakci nedojde. Vždy záleží na místě aplikace a dále pak nesmí být použita látka, která nevyhovuje normám. Proto je výběr odborníka a pracoviště, kde si necháte botulotoxin aplikovat, opravdu klíčový. 

Vrásky se objevují i v mladém věku

Za vznik vrásek může více faktorů. Jsou samozřejmě dány geneticky, ale také senilní atrofií kůže, presenilní atrofií, která je způsobena chronickými vlivy UV záření, gravitací, životním stylem a aktivitou obličejových svalů.

Právě obličejová aktivita má na svědomí vznik mimických vrásek, které nejsou nutně projevem stáří, ale často se objevují už i v mladém věku. V tom případě je možné zabránit jejich dalšímu prohlubování. Aplikace botulotoxinu typu A je v těchto případech naprosto ideální. Botox dokáže oslabit činnosti mimických svalů, případně je úplně paralyzovat.

Kdy s botoxem začít?

Jak jsme již psali, mimické vrásky se týkají i mladých žen a mužů, proto se nedá stanovit přesná věková hranice, kdy s botoxem začít. Většinou je nejlepší čas pro první aplikaci lehce po třicítce. Botulotoxin totiž funguje hlavně jako prevence toho, aby se mimické vrásky dále neprohlubovaly. 

Je botox bezpečný?

Botulotoxin typu A byl v roce 1989 schválen FDA (americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv, Food and Drug Administration) jako bezpečný lék. I přesto má celá řada žen strach, že když podstoupí botox, bude jejich tvář takřka bez mimiky, nepůjde poznat, že se pořádně směje, a celkový výraz obličeje bude působit nepřirozeně. Pokud si však zvolíte správného lékaře, nemusíte se bát. Když je výkon proveden správně, nebude váš následný výraz působit nějak divně ani podezřele. 

Jak docílit přirozeného výsledku?

Někomu se aplikace botoxu může zdát jako běžný zákrok, který dnes dělá kdekdo. Což je bohužel pravda, ale aby výsledek vypadal opravdu přirozeně a nevylekali jste okolí udiveným nehybným výrazem, je důležité, kdo s ním pracuje.

Všechny estetické zákroky je nutné dělat s péčí a citem pro přirozenost. Proto je i u aplikace botulotoxinu výběr odborníka klíčový. Pokud aplikaci provádí zkušený lékař, není se čeho bát, a už vůbec ne ztráty mimiky. Zachová se pohyblivost obličeje a pouze se relaxují místa s větší silou mimických svalů s cílem předejít vytvoření vrásek. 

Aplikace je rychlá, bezbolestná a takřka bez omezení

Korekce mimických vrásek botulotoxinovými injekcemi je oblíbená u žen i mužů pro svou rychlost, jednoduchost, minimální dobu hojení, pozvolný nástup efektu a minimální riziko vedlejších účinků. Botulotoxin se aplikuje tenkou inzulinovou stříkačkou a jehličkou do mimických svalů v místě vrásek, které chcete vyhladit. Ošetření trvá přibližně půl hodiny a účinek je vidět obvykle do 1-2 týdnů.

"Botulotoxin typu A se injekčně aplikuje přímo do místa, které má být vyhlazeno. Zablokuje uvolnění chemické sloučeniny acetylcholinu, která signalizuje svalům stah. Injekce takto zabrání svalům v činnosti, ty se naopak uvolní, a tím se vyhladí i již existující vrásky. Jeden až dva týdny po aplikaci botulotoxinu jsou vrásky téměř neviditelné," prozradila nám MUDr. Marta Moidlová, která je primářkou prestižního pracoviště nejvyšší úrovně. 

"Korekce mimických vrásek botulotoxinovými injekcemi je oblíbená u žen i mužů různých věkových skupin. Je to metoda velmi rychlá, jednoduchá a s minimální dobou hojení. Provedení tohoto zákroku je pro pacienta velmi snadné a rizika nežádoucích účinků jsou naprosto minimální, pokud aplikaci provádí erudovaný odborník, tedy lékař," dodala MUDr. Moidlová.

Na co všechno se dá použít?

Botox se používá k odstranění mimických vrásek, a to zejména mezi obočím, v okolí očí a na čele. Dá se použít i na některé typy vrásek na krku. Dokáže odstranit i pomerančovou kůži na bradě, zvedá koutky úst, snižuje linii úsměvu, který odhaluje dásně. Umí odstranit i nadměrné pocení, zejména podpaží či dlaní.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu nabízí úchvatné písečné pláže i skryté zátoky

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Zavřít reklamu