Jak se zbavit oteklých nohou
I když se 70 % lidského těla skládá z vody, čeho je moc, toho je příliš. Jakmile začne organismus zadržovat vodu a vy si připadáte jako nafouklý balón, pak skutečně není o co stát. Jak se pozná, že organismus „syslí" a ukládá přebytečné zásoby vody a ne tuku? Mírné otoky nohou, břicha, rukou prsou i odulost v obličeji jsou znatelné převážně večer. Zavodnění lidé většinou váží zhruba o dvě kila méně v tento čas, což je oproti ranní váze docela deprimující. Co tedy s tím?
Moc sodíku
V první řadě snižte příjem sodíku, který je obsažen převážně v soli. Podle Světové zdravotnické organizace je pro náš organismus přijatelných pět gramů sodíku denně. Pokud tuto dávku zvýšíme, přetěžujeme tím ledviny, které pak nezvládají sodík odplavit ven. Mějte však na paměti, že sůl se ukrývá v celé řadě jídel jako třeba v polotovarech, uzeninách či sýrech, jako je třeba balkánský.
Zvyšte příjem
Další velmi častou příčinou zadržování vody je paradoxně její nedostatek v těle. Pokud málo pijete, tělo si ukládá zásoby na horší dobu. Paradoxně její nedostatek může za otoky, ať už v oblasti břicha nebo nohou. Svůj minimální denní příjem tekutin můžete vypočítat podle vzorce vaše váha v kg x 0,035 = doporučené množství tekutin v litrech/den.
Přidejte draslík
Tento minerál reguluje množství tekutin v těle. Draslík a sodík se vzájemně ovlivňují. Pokud zvýšíte příjem draslíku, pomůžete tím vylučovat větší množství sodíku prostřednictvím moči. Draslík najdete skoro ve všech druzích ovoce a zeleniny, nejvíce ho obsahují melouny, brambory a banány.
Léky a antikoncepce
Za nadměrným zadržováním vody mohou stát i některé léky. Jedná se například o antikoncepci, antidepresiva, kortikosteroidy nebo léky na vysoký krevní tlak. Pokud máte podezření na některý z léků, poraďte se s lékařem.
Pohyb, bylinky, strava
Zařaďte si do svého programu pravidelný pohyb, nejlépe chůzi. Dopřejte si také některou z procedur, která vám rozproudí lymfatický systém. K tomu můžete přidat třeba některé z bylinek, které pomáhají odvodňovat. K nim patří petržel, kopřiva, jalovec, pampeliška, přeslička, ženšen, řebříček. Močopudné účinky má také celá řada potravin. Mezi přírodní diuretika patří cibule, pórek, chřest, řepa, petržel, meloun, celer, mrkev, rajčata, okurky, hlávkový salát. Dále čtěte: Tuk usazený v těle může znamenat nejrůznější poruchy organismu. Záleží na tom, kde se nejvíce ukládá.