Když vás trápí lupy, nezoufejte. Jde s nimi bojovat i pomocí surovin, které máte doma

Krása 16. září 2020 | 10:54 — Klára Sanders
Každý z nás má ve vlasech lupy. Na zdravé pokožce jsou ale tak malé, že je okem ani nezahlédneme. Problém s lupy začíná až ve chvíli, kdy se suché nebo mastné kousky kůže začínají odlupovat a tvoří ve vlasech shluky nevzhledného bílého poprašku, který je pro většinu z nás nepříjemným faux pas.
Dalších 5 fotografií v galerii
Lupy se mohou objevit ve vlasech, vousech, ale i v obočí / Depositphotos

Lupy trápí až polovinu lidské populace. Mohou se objevit ve vlasech, ve vousech nebo v obočí. Příčinou, proč se lupy tvoří, mohou být záněty, infekce, mykózy, ale také časté mytí vlasů.

Většina lidí, kteří zjistí, že se jim v hlavě tvoří lupy, si začnou obvykle vlasy mýt častěji a tím problém jen stupňují. Pokud se tedy nechcete dostat do začarovaného kruhu a mít lupů ještě více, musíte zvolit jiný postup.

Lupy existují mastné a suché. Běžnější jsou suché, které jsou většinou velmi dobře zvládnutelné.

Suché lupy

Vznik suchých lupů ovlivňuje zrychlený proces odlupování, ale svou roli hraje i mastnota pokožky hlavy. Jelikož v tomto případě je produkce mazu slabší a odlupování rychlejší, objeví se bílé částečky epitelu. Mohou být způsobeny i chladným počasím v zimě, protože rozdíl mezi suchým teplem uvnitř a vnějším chladným vzduchem znamená pro pokožku hlavy šok. Čili příčinou vzniku suchých lupů může být už jen to, že v zimě nenosíte čepici. Suché lupy jsou charakteristicky bílé.

Mastné lupy

V případě mastných lupů jde o seboroickou dermatitidu, která je charakteristická mastnými žlutými lupy až ložisky, které zůstávají přilepené k pokožce hlavy a k vlasům. Seboroická dermatitida postihuje především kojence, ale i dospívající a dospělé. Zatímco seborea u kojenců odezní obvykle po několika týdnech, v dospělosti se často vrací a je nutné ji léčit. Její výskyt se v populaci odhaduje na 3 - 5 %. Příčiny vzniku seborey mohou být různé. Může to být dáno genetikou, zvýšenou hladinou testosteronu, stresem
neurologickými poruchami, gastrointestinálními obtížemi, klimatickými změnami, nadbytkem vitaminu A, nedostatkem vitaminů skupiny B nebo osídlením kožního povrchu lipofilní kvasinkou Malassezia. 

Jak zvládnout problém s lupy 

Při lehčích formách postižení se problém dá zvládnout relativně jednoduše.

  • Pořiďte si vhodný léčivý šampon.
  • Dopřejte pokožce důkladnou hydrataci.
  • Myjte si vlasy méně často.
  • Zvyšte spotřebu vitaminů skupiny B.
  • Sušte vlasy volně na vzduchu, pokožka hlavy nereaguje dobře na horký vzduch z fénu.

Léčba seboroické dermatitidy – tedy závažnější formy postižení, vyžaduje trpělivost a čas. Léčbu bude třeba s největší pravděpodobností opakovat, protože v tomto případě hrozí i recidiva. Pro léčbu lupů ve vlasech se doporučují zejména léčivé šampony, které obsahují látky s keratolytickým, antimykotickým nebo protizánětlivým účinkem.

Zafunguje i ústní voda nebo sůl

Přípravky a šampony z lékárny na lupy dobře zabírají, ale pokud chcete ušetřit peníze, můžete vyzkoušet i jiné metody, jak s lupy zatočit. Babských rad existuje opravdu mnoho.

Ústní voda

Na přelomu století účinkovala ústní voda v reklamě i jako lék na lupy. Zkuste její sílu v boji proti lupům i vy. Vemte si tampon, nalijte na něj trochu ústní vody a potřete jím pokožku hlavy vždy před spaním. Ráno si pak vlasy umyjte. Postup opakujte jeden až dva týdny.

Jedlá soda

Soda funguje na mnoho věcí, a to i na lupy. Hrst sody rozmíchejte s vodou a tuto směs naneste na vlhkou pokožku hlavy. Nejenže vás zbaví lupů, ale tento trik používají i modelky, aby zbavily své vlasy zatěžující chemie z gelů a laků na vlasy.

Jablečný ocet

Také jablečný ocet na lupy funguje. Po klasickém umytí vlasů si stačí opláchnout vlasy jablečným octem ředěným v poměru 1 : 1 s vodou. Je pravdou, že vám po aplikaci nebudou vlasy zrovna dvakrát vonět, ale nebojte. Než uschnou, octový zápach se vytratí.

Sůl

Jakkoliv to zní zvláštně, i sůl údajně na lupy dobře zabírá. Pokud tento trik chcete vyzkoušet, vmasírujte sůl do suché pokožky hlavy. Sůl působí jako peeling, napomáhá odlupování pokožky a její dezinfekční účinky zabrání tvorbě lupů. Samozřejmě si pak nezapomeňte vlasy umýt.

Jogurt

Mnoha lidem se osvědčil také jogurtový zábal. Budete potřebovat jeden bílý jogurt. Ten vetřete do pokožky hlavy a nechejte 15 minut působit. Po uplynutí doby jogurt z vlasů vypláchněte. Jogurt vsákne přebytečný maz, vápník, který obsahuje, je výživou pro vlasy i pokožku hlavy. Výsledkem jsou hedvábné vlasy bez lupů. Psali jsme také: Vyzkoušejte trik na mastné vlasy. Za pár minut budou vypadat jako umyté

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Na Marsu bývaly gigantické sopečné erupce, které si lze jen těžko představit. Jeho atmosféra byla plná smrtelné směsi toxických plynů

Vyčistěte fasádu domu od všech nečistot. S osvědčenými...

Při sušení hub nezapomeňte dodržovat určitá pravidla. Při...

Ředkvičky, mrkve a další druhy zeleniny, které hravě...

Sklizeň mrkve. Jak rozpoznat, že je perfektně zralá a kdy ji...

Motýl, který v zimě létá do teplých krajů a umí pískat....

Využití olivového oleje v domácnosti a na zahradě. Bude vám...

Zavřít reklamu