Víte, jak správně vytáhnout klíště?
Klíště patří mezi parazity, které se živý lidskou krví, jejímž prostřednictvím nás můžou nakazit lymskou boreliózou nebo klíšťovou encefalitidou, ale i jinými méně běžnými onemocněními, proto je důležité ho co nejrychleji z naší pokožky odstarnit.
Jak rychle je třeba klíště vytáhnout?
Nejlépe je vytáhnou klíště co nejdřív, a to proto, že čím déle klíště saje krev, tím déle do ní vypouští sliny a s nimi i škodlivé bakterie a viry. Lymskou boreliózou se člověk může nakazit po 12 až 24 hodinách po zakousnutí klíštěte, u encefalitidy k přenosu viru stačí pouhá hodina. Čerstvě přichycené klíště jde i jednodušeji odstranit, protože se drží pouze kusadly, kolem nichž vytváří později obal. Kontrolujte se vždy po návratu s přírody, každý večer a každé ráno.
Jak správně postupovat při vytahování klíštěte?
Klíštěte se nikdy nedotýkejte holýma rukama, při manipulaci s ním vždy používejte gumové rukavice. Místo přisátí nejprve důkladně vydezinfikujte, protože dezinfekce může v případě krátkodobého přichycení zahubit potencionální virus encefalitidy.
K odstranění klíštěte použijte pinzetu s tupým okrajem, speciální kleštičky, háčky nebo karty se zářezy. Není třeba klíštětem točit proti směru hodinových ručiček, při němž hrozí jeho přetržení, stačí pouze kývat s pinzetou doprava a doleva a mírně táhnout.
Co byste nikdy neměli dělat?
Nesnažte se udusit klíště, ať už vazelínou, lakem na nehty nebo lihem.
Nepalte klíště zapalovačem, když je přilepené na pokožce.
Nevyhazujte klíště do koše, ani nerozmačkávejte.
Jak správně postupovat se můžete podívat se na videu.