Poradíme vám několik triků, díky kterým se zbavíte rýmy už za pár dní

Zdraví 25. prosince 2020 | 16:59 Klára Sanders
I obyčejná rýma dokáže pěkně potrápit. Pokud před sebou navíc máte nějakou významnou událost nebo pracovní schůzku, tak chcete být co nejdříve fit. Vyzkoušejte naše triky, jak s rýmou zatočit během pár dní.
Další 4 fotografie v galerii
Rýma je jedním z nejběžnějších onemocnění dětí i dospělých / Depositphotos

Rýma je jedním z nejběžnějších onemocnění dětí i dospělých. Navíc jí často doprovázejí bolesti hlavy a celkové oslabení, a tak toto na první pohled nezávažné onemocnění může člověka úplně vyřadit z provozu. Ne nadarmo se říká, že nejhorší mužská choroba na sedm je právě „rýmička“. Těchto pět triků vám pomůže se jí zbavit.

Cibule prostě funguje

Již naši předci věděli, že cibulový čaj je doslova elixírem zdraví. Cibuli můžete v podobě čaje vypít, nebo ji nakrájejte na talíř a postavte před spánkem vedle postele. Éterické oleje, které se začnou uvolňovat, váš nos pročistí a dezinfikují sliznici.

Napařte se

Svařte vodu s hřebíčkem, tymiánem, eukalyptem nebo obyčejným heřmánkem, který pomáhá při rýmě hned dvakrát. Můžete ho vypít v podobě čaje, nebo ho použít právě k přípravě horké lázně. Nalijte horký odvar do mísy a s hlavou přikrytou ručníkem nebo utěrkou se nad ní skloňte. Stoupající páru vdechujte nosem hlubokými nádechy.

Vyzkoušejte solný roztok

Odvar k inhalování můžete rovněž silně osolit, ale sůl můžete použít i jinak. Slaná voda je totiž skvělým prostředkem k výplachu nosních sliznic. Smíchejte co největší množství soli s vlažnou vodou a zacpěte si jednu nosní dírku.

Hlavu nakloňte na stranu a mírně dolů, a celou dobu dýchejte pouze ústy. Poté do horní dírky nalijte slaný roztok, a to tak, aby dolní dírkou vytékal samovolně ven. Nejčastěji se používá speciální konvička, ale vyrobit si aplikátor můžete i drobnou úpravou PET láhve nebo jiné nádoby. Totéž opakujte u druhé nosní dírky.

Inhalujte

Každý si pod pojmem inhalace představí pouze napařování se nad horkou lázní. Podobných výsledků ale dosáhnete i bez horké vody, když si na kapesník nebo vatový tamponek nakapete trochu eukalyptu nebo tea-tree olejíčku a budete vdechovat jejich vůni. Pokud to situace dovolí, můžete si na půl hodiny stočený tamponek do nosu zastrčit a dýchat přes něj.

Nezapomeňte prohřát organismus

Osvědčenou technikou je také technika prohřátí, kterou znaly už naše babičky. Ruce až po lokty ponořte do horké vody a zkuste tak vydržet co nejdelší dobu. Horká voda stáhne cévy v těle, čímž se stáhne i sliznice a dojde k uvolnění ucpaného nosu. Psali jsme také: Použití léčivých obkladů patří mezi prastaré léčebné metody. Pomůžou také zbavit se kašle

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

5 evropských měst, které se vyplatí vidět

5 evropských měst, které se vyplatí vidět

Zahraničí, nebo tuzemsko? Dovolená se letos Čechům...

Trekové boty - vše, co o nich potřebujete vědět

Po stopách toho nejlepšího z Chorvatska. Místa, na která...

Nekonečně krásné ostrovy, které si zamilujete na první...

Autem do Chorvatska. Tipy, jak se vyhnout nekonečným frontám a...

Zavřít reklamu