Oči mohou prozradit mnohé. I to, zda netrpíte nějakou nemocí

Zdraví 19. března 2021 | 14:04 — Klára Sanders
Oko je propojené úplně se všemi orgány. A právě díky tomu je možné z očí vyčíst, zda netrpíte nějakou vážnou nemocí.
Další 3 fotografie v galerii
Některé nemoci můžeme vyčíst ze vzhledu našich očí / Pexels

Jedno pořekadlo říká, že "oko je do duše okno". Oční mimika samozřejmě hodně vypovídá o naší náladě, o zájmu o druhého člověka či o našich skrytých úmyslech či povahových vlastnostech. Dnes se ale soustředíme na nemoci, které můžeme ze vzhledu našich očí vyčíst.

Žluté bělmo

Oční bělmo se barví do žluta v závislosti na hladině bilirubinu. Zvýšený bilirubin mají obvykle lidé, kteří mají problémy s játry. Jemný nádech do žluta může být důsledkem zátěže či příjmu většího množství alkoholu. Obvykle však rychle odeznívá. Jestliže stav trvá a dokonce se zhoršuje, je třeba okamžitě vyhledat lékaře. Může jít o infekční žloutenku, ale v horším případě o akutní selhávání jater. Odkládání řešení může mít fatální důsledky.

Krvavé oko

Tato podoba oka je nápadná na první pohled. Může mít samozřejmě řadu příčin. Od extrémní únavy přes alergii, pobyt v prašném či jinak znečištěném prostředí přes zánět v oku až ke zvýšenému krevnímu tlaku a poruše srážlivosti krve. Jestliže u sebe nebo u jiného zjistíme tento projev v oku, měli bychom uvážit, která z příčin je ve hře a podle toho se zachovat. V některých případech je rozhodně vhodná návštěva lékaře. Jestliže se jedná jen o únavu, prospěje pár dní dovolené.

Vypoulené oči

Každý máme od narození jinou podobu očí i jejich umístění. Jestliže ale dojde k vypoulení očí u člověka, který takto nevypadal, zcela jistě to signalizuje poruchu funkce štítné žlázy. Návštěva lékaře vás tedy nemine.

Změna velikosti zornic

Pokud si povšimneme změny velikosti zornic, může to znamenat také řadu věcí. Vedle mozkové mrtvice a nádoru může jít i o výduť mozkové cévy či o roztroušenou sklerózu. Docela jinou příčinou může být podávání některých látek. Například po podání kokainu se zornice zužují.

Pokleslé oční víčko

Tento projev je obvyklý u mozkové mrtvice, která zasáhne polovinu těla. Známý je pokleslý koutek, ale samozřejmě i pokleslé víčko. Kromě toho může pokleslé víčko signalizovat nádor v mozku nebo rozvíjející se svalovou slabost.

Tmavé kruhy a váčky pod očima

Ve většině případů signalizují únavu a nevyspání. Mohou být ale příznakem nízké hladiny vitaminů, antioxidantů a železa. Váčky pod očima zase znamenají zadržování vody v organismu, zánět dutin, infekce močového traktu nebo onemocnění ledvin.

Kruhy na rohovce

Někdy se kolem zorničky objeví soustředné barevné kroužky. To je signál, že trpíte poměrně vzácnou dědičnou Wilsonovou chorobou, která zapříčiňuje poruchu vylučování mědi.

Skvrny na rohovce

Některé studie přišly s názorem, že skvrnky na barevné části oka mohou znamenat nádorová onemocnění v určitých částech těla, nebo problém s určitými tělesnými orgány. Protože jde o poměrně složitou problematiku, nelze jednoduše říct, že opravdu každá skvrnka něco takového znamená. Skvrnky se objevují i u zdravých lidí. Někdy se soudí, že je tak naznačen i možný problém do budoucna. Psali jsme také: Věnujte pozornost zubům. Dokáží signalizovat, že ve vašem těle není něco v pořádku

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Bouřky mohou být nebezpečné. Proč byste měli vynechat sprchování a mytí nádobí během bouřky?

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Zavřít reklamu