Jak vrátit zapranému bílému prádlu znovu jiskru bez použití bělidel. Kdo nezkusil, neuvěří

Ostatní 22. října 2021 | 11:04 — Kateřina Kofroňová
Kdo by to neznal. Koupíte si bílé tričko, mikinu nebo kalhoty a přísaháte si, že neuděláte žádnou chybu a zůstane vám bílé navždy. Jenže ouha, po čase stejně získá všechno podobně zašedlou barvu, která vůbec nevypadá hezky. Naštěstí pro vás, zaprané oblečení může opět zářit čistotou.
Další 3 fotografie v galerii
Zaprané bílé prádlo nevypadá hezky a často je důvodem k vyhození či založení / Pixabay

V dnešní době dostává prádlo celkem zabrat, a proto se nemůžete divit, že nevydrží tak dlouho, jako oblečení našich babiček. Materiály jsou jiné, ale i náš přístup k péči o oblečení je jiný. Pereme každý den, poté ho mlátíme v sušičce a jemný dotek našich rukou, přírodních prostředků nebo sušení na slunci prádlo nezažilo.

Babiččina rada

Zkuste si připravit dvě lžíce soli, tři lžíce jedlé sody a teplou vodu do kýble nebo lavoru. Prádlo namočte a nechte půl hodiny působit. Poté vymáchejte v čisté vodě a nechte vysušit. Takto lze vrátit jiskru bílému spodnímu prádlu, ale i triku, halence, sukním nebo jiným kouskům oblečení.

Z naší spíže

Na bělidla zapomeňte, chemie má naše prádlo až nad hlavu. Zkuste mu dopřát osvěžení v podobě citronové lázně, která dokáže rozjasnit i zaprané prádlo. Vymačkejte tři citrony do dvou litrů teplé vody, přidejte lžíci kuchyňské soli a pár lžic čisticího prostředku na nádobí. Zaprané prádlo vložte do tohoto nálevu zhruba na tři čtvrtě hodiny a nechte působit. Poté důkladně properte v čisté vodě.

Místo aviváže ocet

Zkuste tentokrát do pračky přidat místo aviváže ocet a uvidíte, co se stane. Použijte bílý vinný ocet, který prádlo nejen změkčí jako aviváž, má lehce dezinfekční účinky, ale navíc vybělí i zašedlé prádlo. Nemusíte se navíc bát, že byste poté ocet z prádla cítili.

V létě na sluníčko

Pokud se vám podaří chytit ještě poslední sluneční paprsky, dejte vyprané prádlo vysušit na sluníčko. To dokáže opravdu zázraky, zašedlé prádlo vybělí a totéž dokáže i se skvrnami. Když předtím skvrny vyčistíte pomocí žlučového mýdla, se zbytkem vám již pomůže sluníčko. Opravdu to funguje, a to i na zákeřné skvrny od rajčat.

Prevence je základ

Nejlepší je však snažit se problémům předcházet. Prádlo perte vždy podle barev, přičemž podobné barvy můžete kombinovat, jako například oranžovou a červenou, nebo modrou a zelenou, ale bílé prádlo perte vždy samostatně. Pomoci vám mohou i ubrousky proti zbarvení prádla, které se přidávají k prádlu do pračky, zachytí barvy a chrání tím prádlo před nechtěným obarvením. Dále čtěte: I praní spodního prádla má pravidla. Vyhněte se nejčastějším chybám, kterých se ženy často dopouštějí.

Zdroj: cleanipedia.com, housekeeping.wonderhowto.com.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Policie prohledávala dům rockera Marilyna Mansona. Měl týrat ženy bičováním i elektrošoky

Psí kůže je v zimním období citlivá stejně jako lidská...

Jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý přes...

Nejčastější chyby při krmení psa, které alespoň jednou v...

Psi občas vyvádějí pro lidi nepochopitelné věci....

Jak uskladnit zelí, aby vám vydrželo až do jara a zůstalo...

Tipy, díky kterým vyčistíte dveře sprchového koutu tak, že...

Zavřít reklamu