Olivový olej je zdravý, ale extrakt z olivových listů je ještě zdravější

Zdraví 11. ledna 2022 | 06:00 — Mirka Malá
Středomořská strava je již dlouho považována za extrémně zdravý způsob stravování, který podporuje dlouhověkost a pomáhá snížit riziko mnoha chorob. A olivový olej je její nedílnou součástí.
Další 1 fotografie v galerii
Ještě lepší než olivový olej je extrakt z olivových listů / Depositphotos

O tom, že olivový olej je skutečně velmi zdravý, není žádných pochyb a existuje řada vědeckých studií, které to potvrzují. Ale v poslední době se pozornost obrací k olivovému listu. Proč? Protože olivové listy jsou nejbohatším zdrojem olivových fenolických sloučenin. Extrakty z olivových listů tak mají řadu různých zdravotních výhod.

Snižuje krevní tlak

Studie potvrzují, že extrakt z olivových listů může pomoci snížit krevní tlak u pacientů s mírnou až středně těžkou hypertenzí. Je však třeba také poznamenat, že se tím pádem nehodí pro lidi s nízkým tlakem a o používání extraktu je rovněž nutné se nejprve poradit s lékařem, aby nedošlo k interakci s léky na tlak.

Snižuje hladinu glukózy u diabetu

Další studie ukázala, jak extrakt z olivových listů může vylepšit život pacientům s diabetem II. stupně. Ve studii pacienti užívali extrakt z olivových listů dvakrát denně po dobu 14 týdnů a měli nižší hladinu glukózy v krvi než skupina pacientů, která užívala jen placebo.

Zlepšené kardiovaskulární zdraví

Snížení krevního tlaku a hladiny cukru v krvi může mít obrovský dopad na kardiovaskulární zdraví a může mít i další výhody. "Extrakt z olivových listů má vysoký obsah antioxidantů, snižuje hladinu triglyceridů a cholesterolu, zlepšuje lipidy a je protizánětlivý," říká doktorka Kimberly Glenn. Extrakt z olivových listů udržuje vysoké hladiny cholesterolu na uzdě, což naznačuje, že může pomoci s aterosklerózou, hromaděním plaku v tepnách.

Neuroprotektivní vlastnosti extraktu

Jinými slovy, v olivových listech jsou bioaktivní sloučeniny jako flavonoidy, oleuropein a flavonový luteolin-7-glukosid, které mají antioxidační, antimikrobiální, protizánětlivé, protirakovinné a neuroprotektivní vlastnosti. Podle studií extrakt z olivových listů může hrát roli při ochraně mozku před Alzheimerovou chorobou, ale zde vědci ještě chtějí provádět další výzkum.

Protirakovinné vlastnosti

Studie také zjistily, že antioxidační a protizánětlivé vlastnosti extraktu z olivových listů prokazatelně bojují i proti růstu prsních, kolorektálních, pankreatických, prostatických a leukemických buněk.

Extrakt z olivových listů můžete najít v podobě tinktury, čaje nebo prášku. Ten lze přidat prakticky do jakéhokoliv jídla, třeba do smoothies nebo palačinek. Nic se ale nemá přehánět, a tak rozhodně nepřekračujte doporučené dávkování. Dále čtěte: Posiluje pití horké citronové vody imunitu, nebo jde jen o další mýtus?

Zdroj: Real Simple, Healthline.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Cestování v září: Tipy, kam vyrazit v těchto dnech za...

Největší vodní park v Evropě je plný vzrušujících jízd...

Zavřít reklamu