Pravda o ovoci, kterou nechce nikdo slyšet!

Zdraví 11. července 2017 | 12:16 — Monika Moorová
Ovoce by mělo být součástí každého zdravého jídelníčku. Pokud si ho ale dopřejete ve správnou denní dobu. V opačném případě vám může prokázat medvědí službu.
Dalších 10 fotografií v galerii
Ovoce by se mělo jíst vždy před cvičením, nikdy ne po cvičení / Shutterstock

Množství vitamínů, minerálních látek, stopových prvků a další zdraví prospěšné látky. To vše v sobě ukrývá sladká a zdravá pochoutka -ovoce. Pokud chcete mlsat, právě ovoce je tou správnou volbou. Lze jím nahradit třeba čokoládu, koláč nebo i jinou sladkost, na kterou máte chuť. Pokud si dopřejete jablko nebo banán, dodáte tělu nejen prospěšné látky, ale zároveň zaženete hlad.

Málokdo si však uvědomuje, že kromě výživných látek ovoce obsahuje hodně cukrů, proto by se jeho konzumace neměla přehánět. Paradoxně by si na něj měli dávat pozor hlavně ti, kteří hubnou a jsou milovníky fitness životního stylu. Po tréninku by na ovoce měli zcela zapomenout. Proč? Po cvičení se totiž jednoduché cukry z ovoce dostávají přímo do tukových zásob.

Proč být opatrní?

Mnoho lidí zapomíná na to, že každá potrava, včetně ovoce, je energetické palivo pro naše tělo. Takže měli bychom sníst tolik, kolik vyžaduje náš denní energetický výdej zejména, pokud jde o příjem sacharidů. Ty jsou sice nezbytné pro lidský metabolismus a fungování mozku, ale důležité je, jaké sacharidy tělu dodáváme a hlavně kdy. Zkonzumované sacharidy se totiž ukládají ve dvou formách, jednak jako svalový glykogen, jednak jako jaterní glykogen. Zatímco svalový glykogen je produktem potravin obsahujících škroby, jaterní glykogen je produktem fruktózy, tedy přírodního cukru obsaženého v ovoci. Budeme-li tedy konzumovat ovoce po cvičení, pak se fruktóza z něj bude ukládat v játrech a později i v tukových zásobách.

Jaterní glykogen udržuje stabilní hladinu krevního cukru, zvláště při hladovění, svalový glykogen je okamžitě využitelný ke svalové práci jako bezprostřední zdroj energie. Zásoba glykogenu je pak vyčerpána po 30–90 minutách cvičení v závislosti na intenzitě fyzické aktivity. Jestliže jsou zásoby glykogenu nízké nebo zcela vyčerpané, použije naše tělo jako zdroj energie bílkoviny a právě ty tuky, kterých se chceme zbavit.

Kdy nejlépe ovoce konzumovat?

Pokud tedy chcete zhubnout, nikdy nejezte ovoce, po cvičení, ale dopřejte si je právě před cvičením. Ovoce je nejlepší konzumovat ráno nebo tak 15-20 minut před začátkem cvičení. V tu dobu tělo cukr využije jako energii na ranní aktivity či cvičení a nebude je ukládat.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Záplavy a povodně ve světě: Přinesly kromě vody i krokodýly či hady plující v ulicích měst

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu