Pijete málo? Poradíme vám, jak dostat pitný režim pod kontrolu

Zdraví 12. září 2017 | 12:36 — Monika Moorová
Ne nadarmo se říká, že voda je základem našeho života. Málokdo si uvědomí, že voda tvoří téměř tři čtvrtiny hmotnosti našeho těla, to znamená, že váží-li člověk okolo 70 kg, obsahuje jeho tělo přibližně 40 - 50 litrů vody.
Dalších 11 fotografií v galerii
Ideální je tekutiny doplňovat plynule po celý den. Nezapomínáte na to? / Shutterstock

Přes toto množství jsme na ztrátu vody velice citliví a její nedostatek je pro organismus nebezpečný. Je ale dobré si upřesnit, kolik vody potřebujete vypít za jeden den. To závisí na řadě faktorů, obvykle je však vhodné udržovat pitný režim 2-3 litry denně. Patříte-li k lidem, kteří na pití často zapomínají, máme 5 tipů, jak dostat pitný režim pod kontrolu.

Teplý nebo ledový čaj

Nemusíte pít pouze vodu, zkuste třeba čaje. A je jedno, zda se jedná o teplý nebo ledový čaj. I v létě je lepší začít ráno teplým nápojem. Povzbudí se tak metabolismus a trávení. Pokud si ráno nalijete ledový nápoj, váš žaludek se z toho šoku stáhne a trávení se pozastaví. V horkých letních dnech si během dne můžete ledový čaj pochopitelně dopřát, ovšem pozor na ty kupované, které jsou plné cukrů.

Voda je vždy po ruce

Na místě, kde pracujete nebo často pobýváte, nechte karafu nebo džbán vody. Pohled na džbánek vám vždy připomene, že se máte napít. Má to i další výhodu. Pokud máte pocit žízeň, nemusíte 10krát chodit do kuchyně, ale vodu máte stále po ruce.

Voda smíchaná s ovocem

Čistá voda pro vás není to pravé? Vyberte si různé druhy plodů, jako jsou rybíz, ostružiny, jahody, borůvky nebo nějaké citrusy. Dejte ovoce do karafy s vodou, přihoďte pár lístků máty či meduňky a máte osvěžující a zdravé pití.

Nastavte budík

Nestíháte se napít? Nastavte si v telefonu několik alarmů, které vám pití připomenou.

Smoothie

Smoothie je skvělá volba, která tělu dodává potřebnou tekutinu. Namísto mléka je vhodnější přidat vodu nebo kokosové mléko (vhodné zvláště pro osoby s nesnášenlivostí laktózy).

Příjem tekutin by neměl klesnout pod 2 litry denně, v horkých dnech a při větší fyzické aktivitě je potřeba pít ještě více. Ideální je tekutiny doplňovat plynule po celý den. Domněnka, že v zaměstnání stačí vypít několik šálků kávy a potom vše dohnat večer, je mylná a vašemu zdraví rozhodně neprospěje.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete od března vyrazit

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Zavřít reklamu