Pravda o celozrnném pečivu. Co si vlastně nosíme z obchodu domů?

Zdraví 23. října 2017 | 13:23 — Monika Moorová
Ulička v supermarketu, kde se nachází pečivo, může působit jako pestrá paleta pekařských výrobků. Houstičky, toasty, rohlíky, chleby ... Vybrat ten opravdu zdravý není jednoduchý úkol.
Dalších 7 fotografií v galerii
Pečivo či chléb označené jako celozrnné, by mělo obsahovat alespoň 70% celozrnné mouky z celkového množství použité mouky / Shutterstock

Většina módních diet nedoporučuje konzumovat chléb vůbec. Internetem se valí jedna informace za druhou, proč by měl být úplně vynechán z našeho jídelníčku. A co bezlepková strava? Další módní vlna, která rozvířila vodu ve stravování. V rozporu s historickou zkušeností lidstva i realitou současného výzkumu nás přesvědčují, že obiloviny poškozují zdraví každého člověka a způsobují více onemocnění než tabák, alkohol a uzeniny dohromady. Ale pravda je jiná!

Celozrnný chléb má přednost

Obiloviny jsou důležitým zdrojem živin. Získáváme z nich velkou část denní dávky bílkovin, stejně jako škrobových látek, které jsou pro tělo zdrojem  energie. Obiloviny v sobě ukrývají cenné výživné látky jako vlákninu, vitamíny B a E a minerální látky, zejména hořčík, draslík, vápník, fosfor a zinek.

Ale abychom je co nejvíce využili, je důležité místo bílé mouky preferovat celozrnné pečivo a chléb! To se však snadno řekne, když z regálů v obchodech na vás "číhají" různé pekárenské výrobky různých barev. Nevíte, které z nich jsou vhodné? Předkládáme malý přehled, který vám výběr možná trochu usnadní.

Jednotlivé druhy pečiva

  • Bílé pečivo se vyrábí z bílé mouky (nejčastěji pšeničné). Z obilných zrn se nejdříve odstraní vnější obaly a pak se následně semelou na jemnou mouku. Odstraněním vnějších zrn jsou však odstraněny cenné minerály, vitamíny a vlákniny. Nízký obsah vlákniny v bílé mouce vede k vysokému glykemickému indexu. Chléb a pečivo vyrobené z bílé mouky je považováno za biologicky málo hodnotné potraviny a jejich častá konzumace vede ke zvýšenému riziku obezity a vzniku různých zdravotních potíží a onemocnění.
  • Dávejte pozor na tmavé pečivo. Je to zavádějící označení. Jeho tmavá barva vytváří dojem, že se jedná o zdravější celozrnný chléb. Je ale ve skutečnosti vyrobeno z bílé mouky, do které se přidává trochu otrub. Tmavou barvu pečivo získá přidáním karamelu.
  • Vícezrnný chléb je vyrobený z bílé mouky několika druhů obilných zrn. V některých najdeme například i luštěniny (pražená sója apod.) nebo olejnatá semena (len, sezam atd.) v celkovém množství max. 10%, což je zcela zanedbatelné ve vztahu k použité bílé mouce.

  • Cereální nebo "fit" pečivo rovněž vyvolává dojem, že je zdraví prospěšné, či dokonce vyvolává dojem, že se jedná o celozrnné pečivo. Označení "cereální" znamená, že je pečivo vyrobené z cereálií, čili z bílé mouky.
  • Další zklamání je grahamové pečivo. To se ve většině případů nevyrábí z grahamové mouky připravené originálním postupem (otruby a zrna se melou samostatně, ale pak se opět spojí a smíchají v původním poměru), ale pouze přidáváním otrub do bílé mouky během přípravy těsta. V grahamovém pečivu je proto obsah otrub proměnlivý a menší než v originální grahamové mouce.
  • Celozrnný chléb je vyroben z celozrnné mouky. Ta vzniká semletím celého obilného zrna včetně obalu (otrub) a klíčku, čímž se v mouce zachovají i vitamíny, minerály a vláknina celého zrna. Chléb má tak vysokou biologickou hodnotu a nižší glykemický index. Člověk je déle sytý než po chlebu z bílé mouky. Pečivo či chléb označené jako celozrnné, by mělo obsahovat alespoň 70% celozrnné mouky z celkového množství použité mouky.
Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Seriálová hvězda Radim Fiala alias doktor Hanák: Praktikuji rozumný adrenalin

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Tipy, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý...

Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch,...

Umělecká fotografie je na vzestupu navzdory snadné dostupnosti...

Nekvete vám orchidej? Připravte si zálivku ze dvou...

Průvodce půjčováním nářadí: vaše cesta k efektivním...

Zavřít reklamu