Odborníci vyvrací mýtus, který straší většinu lidí. Na toaletě můžete udělat jen jednu chybu

Zdraví 10. listopadu 2017 | 15:12 — Monika Moorová
Použití veřejných toalet je pro mnohé lidi postrachem. Všude číhá nebezpečí v podobě bakterií a hrozící nákazy. Je však fobie z veřejných toalet skutečně opodstatněná?
Další 2 fotografie v galerii
Chcete fobii z veřejných toalet zmírnit, mějte vždy v kabelce i antibakteriální vlhčené ubrousky nebo gel / Shutterstock

Nejčastěji vzbuzuje u lidí obavy představa, že si musí sednout na toaletní prkénko a dotýkat se ho. Jak však pro Healthista.com uvedla doktorka Danielová, lidé nemusí mít strach, že se tímto způsobem nakazí například chlamydiemi.

Nejčastější mýtus

Známý mýtus říká, že se dá na veřejných toaletách nakazit sexuálně přenosnou chorobou. Lékařka však vyvrací i toto podezření. Pokud dodržujete všechny doporučené hygienické zásady, kapavku ani syfilis byste na veřejných toaletách chytit neměli. Ohrožení byste byli v případě poranění v oblasti genitálií nebo v sedací části za předpokladu, že se budou bakterie nacházet na toaletní desce a vy se jimi kontaminujete po přímém kontaktu.

Podle britského Daily Mailu je prý daleko pravděpodobnější, že do vás uhodí blesk, než že se na veřejných záchodcích takto nakazíte. Ještě nižší je šance, že na záchodcích chytíte rýmu nebo jinou podobnou nemoc, neboť přenašeči na studených a tvrdých površích nepřežijí.

Jaká je nejúčinnější pomoc?

Je to jednoduché a vštěpují nám to od dětství. Stačí si na odchodu z toalety umýt ruce. Se zbytkem si už poradí náš imunitní systém. Chcete fobii z veřejných toalet zmírnit, mějte vždy v kabelce i antibakteriální vlhčené ubrousky nebo gel. Nikdy nevíte, kdy se vám tyto prostředky mohou hodit. O dalším mýtu, který panuje o hygieně, se dočtete v našem článku zde.

S nákazou pohlavní chorobou na toaletách je to totiž jako v tradované historce, kdy dáma navštíví lékaře a stydlivě mu sdělí, že pohlavní chorobu "chytila" na toaletě. A lékař odpoví: „Ale jistě milostivá, to je možné, ale v posteli je to mnohem pohodlnější".

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Vítejte v lyžařském ráji. Na dovolenou v tomto malebném středisku budete dlouho vzpomínat

Vítejte v lyžařském ráji. Na dovolenou v tomto malebném...

Spravte si náladu. Víkend v pohádkové vesničce vás nadchne...

Podivné památky s neobjasněnou historií i nejasným účelem....

Nejkrásnější podívaná světa. Děje se každý den, přesto...

Poznejte skutečnou perlu Evropy a její skrytá tajemství, o...

Horská střediska citelně zdražují. Tipy, jak ušetřit při...

Zavřít reklamu