Detoxikace jako módní záležitost? Co skutečně funguje a co jsou pouhé mýty?

Zdraví 21. ledna 2018 | 11:47 — Monika Moorová
Do módy se v poslední době dostávají různé detoxikační praktiky, které můžeme vnímat jako podpůrné, ale základ pořádné očisty bychom v nich hledali jen stěží. Podívali jsme se na zoubek největším mýtům o detoxikaci.
Další 3 fotografie v galerii
Detoxikujme v průběhu celého života tím, že budeme zdravě jíst / Shutterstock

Kdo se hodlá do očisty svého organismu pustit, měl by k ní přistupovat velmi zodpovědně. I u detoxiakce platí, že nic se nemá přehánět a není dobré podléhat různým módním vlnám. 

Klystýr

Je pravda, že očista střev může ulevit od mnohých zdravotních potíží. S domácími klystýry je však třeba zacházet velice opatrně. Ne vždy jsou realizovatelné a musí se aplikovat pečlivě a přesně, aby měly kýžený efekt. Toxiny se mohou usazovat kdekoli v organismu, tedy ne pouze ve střevech. Jejich očista však může celkové detoxikaci napomáhat. Pokud se již pro tento způsob rozhodnete, doporučujeme podstoupit tento zákrok na specializovaném pracovišti a pod dohledem odborníků.

Sauna

Pokud chodíte do sauny posilovat imunitu, děláte dobře. Pravidelné otužování organismu posiluje imunitní systém, zlepšuje náladu i stav pokožky. Stěží se však sauna může stát základem detoxikace. Pocením se z těla vylučují zejména voda a minerály. Toxinů se během pocení v sauně vyloučí pouze zanedbatelné množství. Chcete-li, aby vaše detoxikace byla skutečně důkladná, ani tudy cesta nepovede.

Půst

Pravidelné půsty patří do běžného života spousty lidí. Půst může efektivně nastartovat a podpořit metabolické procesy i vylučování škodlivin z těla. Předpokladem jeho úspěšnosti je však správný postup a dobrý zdravotní stav. Přechod na půst musí být pozvolný, jinak organismus zažije šok a celý půst se mine účinkem. Půstu by měla předcházet alespoň dvoutýdenní detoxikační dieta, spočívající v absenci alkoholu, nikotinu, kofeinu a těžkých pokrmů. Pokud se do půstu pustíte, mějte na paměti, že pouze on k očistě nestačí. Toxiny nejsou hlupáci a dokáží se v našem těle precizně ukrýt. Běžně odolávají i silným antibiotikům. Proč by je měl zlomit nějaký půst?

Ovocné diety

Jsou velmi moderní. Jenže mnoho druhů ovoce, zejména exotického, si nemusí rozumět s běžně užívanými léky, šťávy z něj mohou být zbytečně agresivní vůči trávicímu traktu. Pokud uvažujete nad některou krátkodobou dietou nebo odlehčujícím jídelníčkem, volte zeleninové šťávy. Mají nízké kalorické hodnoty a jsou bohaté na minerály a vitaminy. Ovoce a zelenina jsou velmi důležité pro zdraví našeho organismu. Mnoho lidí však podceňuje techniku jejich mytí.

I u detoxikace platí, že nic se nemá přehánět a není dobré podléhat různým módním vlnám, které našemu tělu přinesou víc problémů než užitku. Detoxikujme v průběhu celého života tím, že budeme zdravě jíst a pořádně se hýbat.

Pamatujte, že za hromaděním toxických látek v organismu je i nedostatek pohybu a fyzické aktivity, v důsledku toho zpomalený krevní oběh, a tím i zpomalené vylučování.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Seriálová hvězda Radim Fiala alias doktor Hanák: Praktikuji rozumný adrenalin

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Tipy, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý...

Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch,...

Umělecká fotografie je na vzestupu navzdory snadné dostupnosti...

Nekvete vám orchidej? Připravte si zálivku ze dvou...

Průvodce půjčováním nářadí: vaše cesta k efektivním...

Zavřít reklamu