Kolik vajec můžeme denně sníst? A jsou zdravější bílky nebo žloutky?

Zdraví 17. února 2018 | 09:05 — Monika Moorová
Odborníci se shodují na tom, že vejce jsou pro náš organismus nepostradatelná. Zamysleli jste se někdy nad tím, kolik vajíček můžeme denně zkonzumovat a zda existuje hranice, kterou bychom neměli překročit?
Další 3 fotografie v galerii
Kladete si otázku, kolik vajíček můžeme denně sníst? / Shutterstock

Podle odborníků jsou průměrně dvě vajíčka denně úplně v pořádku. Je však třeba si uvědomit, že vajíčko je významným zdrojem nasycených tuků. Přidáme-li si tedy do omelety sýr, pak už přijmeme dvojitou dávku těchto tuků. Nemluvě o kaloriích. Víte, že skořápky vajec můžete využít v boji proti zubnímu kazu?

Jsou lepší bílky než žloutky?

Odpověď je jednoduchá, ale složitá zároveň. Všechny vitaminy rozpustné v tucích se nacházejí v žloutku, takže pokud budeme konzumovat pouze bílky, připravíme se tak o důležité, zdraví prospěšné látky. 

Suma sumárum. To kolik vajíček sníme, závisí na tom, jak pestrý jídelníček máme. Jedno vejce má přibližně 80 kalorií, 5 gramů tuku a šest gramů bílkovin. Jestliže tedy přijímáte během dne dostatek tuků v jiné formě, vaječná omeleta se sýrem každé ráno zřejmě nebude pro zdraví to nejlepší.

Vajíčka jsou obecně velmi dobrým zdrojem proteinů, které stabilizují hladinu cukru v krvi. Vaječný protein navíc obsahuje množství prospěšných esenciálních aminokyselin.

Žloutky obsahují antioxidanty, které snižují riziko šedého zákalu a onemocnění srdce. Vajíčka jsou také zdrojem selenu, minerálu, který působí proti volným radikálům a podporuje činnost štítné žlázy.

Víte, jak vajíčka správně skladovat?

Vajíčka mají trvanlivost kolem 30 dní, proto je nutné sledovat datum spotřeby. Nemáte-li chladný sklep či spíž, pak je ideální vejce skladovat v lednici. Teplota při skladování vajec by se totiž měla pohybovat mezi 5 - 8 stupni. 
A vajíčka nikdy nemyjte! Odstranili byste vrchní ochrannou vrstvu, která je chrání před mikroorganismy a vejce by se dříve zkazila.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Nový Peugeot 2008: Zlepšilo se všechno, včetně ceny

Průvodce půjčováním nářadí: vaše cesta k efektivním...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Plzáci začínají klást vajíčka. Když je nezastavíte,...

Lahodné míša řezy: Připravte si je doma podle receptu...

Vyzrajte na plevel chytře: Použijte vroucí vodu nebo směs z...

Zlikvidujte mšice bez chemie. Vyrobte si účinný postřik z...

Zavřít reklamu