Nebezpečné onemocnění, které si můžete přivézt z dovolené. Jak poznáte, že jste se nakazili právě vy?

Ostatní 16. června 2018 | 09:15 — Monika Moorová
Při cestách do zahraničí se můžeme snadno nakazit nemocemi, se kterými nemáme žádné zkušenosti. Někteří lidé jsou opatrní, ale jiní se chovají jako doma, a přitom následky mohou být fatální. Seznámíme vás postupně s nebezpečnými nemocemi, které vám při cestách do oblíbených destinací hrozí.
Další 2 fotografie v galerii
Na co všechno byste si měli dát na dovolené pozor? / Pixabay

Co je schistosomóza?

Jde o parazitární onemocnění, způsobené krevními motolicemi rodu Shistosoma, česky krevnička. Můžete si je přivézt zejména z Afriky, Středního Východu, Arabského poloostrova, Jižní Ameriky, Filipín, Korejského poloostrova, Indonésie, Kambodži a Laosu. Problémem není samotný parazit, který žije v krevním řečišti, ale jeho vajíčka, která při cestě ven z organismu poškozují tkáně různých orgánů. Nemoc bývá také označována jako bilharzióza. Celosvětově je nakaženo asi 200 milionu osob.

Jak se můžeme nakazit?

Hlavním zdrojem infekce je voda a jídlo. Parazit žije ve vodě, kde čeká na lidského hostitele, protože bez něho déle jak asi 48 hodin nepřežije. Jakmile se objeví hostitel, červ se zavrtá skrz kůži do krevního řečiště a v cévách roste. Následně se rozmnožuje a klade vajíčka, která způsobují potíže. Protože je voda ve výše uvedených zemích kontaminována těmito parazity, může se bilharzie dostat i na pokrm opláchnutý špatnou vodou.

Jak poznám, že jsem nakažen?

V první fázi se na kůži objeví drobné pupínky, které signalizují místa, kudy parazit pronikl do těla. Během dvou až sedmi týdnů se rozvine onemocnění, které se projeví horečkami, alergickou reakcí, kašlem, bolestmi břicha, průjmem, zvětšením jater a sleziny a dalšími obtížemi, které jsou závislé na tom, v které části těla se parazit usadil. Může se objevit krev ve stolici nebo moči.

Po několika měsících přechází neléčena schistosomóza do chronického stadia. Nejčastěji jsou napadeny ledviny a močové ústrojí. Zde nemoc vede k selhání ledvin. Při napadení střev může dojít k naprostému zneprůchodnění střeva a v případě napadení jater k jaterní cirhóze. Nemoc se prokazuje buď nálezem vajíček ve stolici či moči, případně rozborem krve. O tom, jak poznáte, že jste se nakazili střevními parazity, se dočtete v jiném článku.

Jak se nemoci bránit?

Proti nemoci neexistuje žádné očkování. Vakcína je sice ve vývoji, ale zatím nebyly zveřejněny výsledky třetí fáze klinických testů. Jediným doporučením proto je rozhodně se vyhnout koupání ve vodě, která by mohla být napadena. Při projížďkách po Nilu a jiných řekách v zamořených oblastech nesmíte do vody ani vložit ruku.

Nebezpeční se naštěstí netýká mořské vody. Nepijte nebalenou vodu, nejezte zeleninové saláty, které by mohly být oprány v kontaminované vodě.

Stará cestovatelská zásada nejíst to, co se nedá uvařit nebo oloupat platí beze zbytku. Dbejte na hygienu a sledujte, zda se u vás neprojevily některé příznaky. V případě potvrzení nemoci nepanikařte, ale řiďte se radami lékařů. 

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Skiareál Špindlerův Mlýn odstartoval zimní sezónu velkolepě. Na sjezdovkách přivítal od pátku přes pět a půl tisíce lyžařů

Skiareál Špindlerův Mlýn odstartoval zimní sezónu...

Užijte si vzácný čas s rodinou na dovolené snů: Bílé...

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Zavřít reklamu