Co se stane, když to přeženete s léky proti bolesti? Následky jsou hrůzostrašné

Zdraví 10. července 2018 | 11:35 — Monika Moorová
Když se řekne slovo předávkování, automaticky se nám v hlavě vynoří předávkování návykovými látkami. Neuvědomujeme si však, že předávkovat se nemusíme pouze drogami, ale i obyčejnými volně prodejnými léky, jakými jsou například léky proti bolesti.
Další 2 fotografie v galerii
Předávkování ibuprofenem není tak neobvyklé, jak by se mohlo zdát / Shutterstock

Jedním z nejprodávanějších léků jsou léky s obsahem nesteroidních antiflogistik (známé jako růžové tabletky), které jsou populární pro snadnou dostupnost a osvědčené účinky, kterými dokáže zahnat nejrůznější nepříjemné bolesti.

Jak to nepřehnat?

Dospělý člověk by neměl najednou vzít více než 800 miligramů. Doporučená dávka je 200 miligramů každé 4 až 6 hodin podle potřeby s tím, že byste neměli přijmout více než 3200 miligramů léku za den. Jak tedy dojde k samotnému předávkování? Existují dvě možnosti. Buď vezmete přípravku příliš mnoho najednou či za den nebo vaše tělo předchozí dávky ještě nedokázalo pořádně vyloučit.

Symptomy předávkování

Symptomy předávkování jsou většinou mírné. Některé studie však prokázaly, že příliš mnoho podobných léků může časem způsobit neplodnost žen i mužů a zvyšuje se i riziko náhlých příhod, jako je infarkt a mrtvice. V případě rozsáhlé intoxikace organismu ibuprofenem může dojít až ke komatóznímu stavu či epileptickým záchvatům. Jak se zbavit bolesti bez léků? Poradíme vám super vychytávku! Čtěte více v jiném článku.

Jak vypadá předávkování?

Pokud se předávkujete lékem obsahujícím nesteroidní antiflogistika, projevit se to může na vašich orgánech doslova od hlavy až po paty. Nejčastější příznaky jsou:

  • rozmazané vidění
  • bolesti hlavy
  • ospalost
  • závratě
  • zvonění v uších
  • vyrážky
  • zhoršené dýchání
  • problémy s trávením

Nejhorší scénář

V těch nejhorších případech může dojít ke krvácení do dutiny břišní či ke střevnímu krvácení. Mohou nastat problémy s močením a nakonec problémy až s extrémně nebezpečně nízkým tlakem. Než začnete brát léky, zkuste se rozhlédnout po přírodních pomocnících.

I u léků proti bolesti platí, že všeho moc škodí. Tak to nepřehánějte ani s tímto oblíbeným růžovým kamarádem, jak jej mnozí nazývají. Jak sami vidíte, nemusí se vám to vyplatit.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Pod krytem v Černobylu se něco děje. Vědci zaznamenali zvýšený počet neutronů vznikajících při štěpení

Pokud netoužíte po balkoně plném květin, zkuste na něm...

Vzácná kočka s podivným vzhledem. Lykoi má podle chovatelů...

Kdo miluje domácí uzené, může si na zahradu pořídit...

Špičák, zákrsek, polokmen či čtvrtkmen. Zorientujte se ve...

Málokteré dítě si rádo uklízí pokoj. Zkuste mu dát...

Majitelé veteránů a sběratelé jsou pro automobilky...

Zavřít reklamu