Další mýtus v ohrožení. Co našemu mozku škodí a co mu pomáhá?

Ostatní 06. září 2018 | 09:10 — Monika Moorová
Na svět se rodíme s určitým počtem neuronů a jak stárneme, přicházíme o ně. Tento trend lze zpomalit, nikoli zastavit. Jde o velmi rozšířený názor. Jak je to doopravdy?
Dalších 5 fotografií v galerii
Jak je to s úbytkem neuronů v našem mozku? / Depositphotos

Vědci se podívali na zoubek velmi rozšířenému mýtu o úbytku neuronů a zjistili, že není zcela pravdivý.

Jak je to s naším mozkem?

Hipokampus, který sídlí v samotném středu mozku, má na rozdíl od některých jiných částí našeho sídla myšlení tu vlastnost, že je schopen regenerace. Denně v něm za příznivých okolností mohou vznikat neurony nové. Jak ty staré zanikají, nové zase vznikají. Jestliže se o svůj mozek dobře staráme, můžeme si tak zachovat značnou část schopností, které bychom jinak velmi postrádali. Hipokampus je totiž odpovědný za fungování krátkodobé paměti, za orientaci v prostoru a za stav naší nálady.

Co mozku škodí a co pomáhá?

Našemu mozku všeobecně škodí stres, nedostatek spánku, alkohol, nedostatek pohybu a špatná strava. Bohužel si tak můžeme každý den způsobit nenávratné škody v podobě tisíců odumřelých neuronů. 

Jestliže ale naopak budeme o svůj mozek pečovat, můžeme se nadít docela zajímavých výsledků. Pokud jde o denní režim, jsou doporučení jasná. Pravidelný a přiměřený spánek je balzámem pro vaše duševní schopnosti. Vyhněte se stresu a naučte se zvládat krizové situace s nadhledem. Neničte si mozek a vyhněte se tomuto rozšířenému zlozvyku. Psali jsme zde.

Čím nadopovat mozek?

Odborníci doporučují zvýšenou konzumaci:

  • borůvek
  • kurkumy
  • kávy
  • omega 3 mastných kyselin

Hipokampus pozitivně reaguje na přiměřený a tedy spíše nižší příjem kalorií. Jeho fungování podporuje i půst. Hipokampus nemá rád cukr. Zajímavé je, že hipokampus stimuluje i žvýkání. Proto jednak dobře kousejte potravu, ale můžete využít i žvýkačky. Čím víc čelisti pracují, tím víc buněk v mozku vzniká. 

Trénink a zase trénink

Dobře si uvědomujeme, že dlouhodobá paměť obvykle přetrvává, tu krátkodobou péčí o hipokampus výrazně posílíme.

Základ je nezůstat pasivní, nestávat se pouhým konzumentem obsahu, ať už z televizního či rozhlasového vysílání, ale snažit se také o aktivní život i učení se novým věcem. Navrch mají ti, kdo se zajímají o dění kolem sebe, kdo se učí novým jazykům, kdo řeší různé kvízy, sudoku a další hry, které rozvíjejí mozkovou činnost. Jak poznáte, že někoho z vašich blízkých ohrožuje Alzheimerova choroba? Dozvíte se v našem jiném článku.

Přirozený úbytek neuronů v mnoha částech mozku se tak dá kompenzovat tréninkem a zapojením těch zbývajících. Je známo, že ačkoliv mozek staršího člověka není schopen takového výkonu, jako mozek mladého studenta, přesto na základě zkušeností a nasbíraných schopností obvykle starší člověk dokáže zvládnout i mnohem komplexnější problémy.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Legendární zpěvačka a herečka Barbra Streisandová vydala po letech nový singl

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu