Zimní období trápí vznikem lišejí! Jak se účinně bránit?

Krása 10. prosince 2016 | 08:30 — redakce
V zimním období se většinou zhoršuje naše pleť na obličeji i pokožka na celém těle. Mrazy, sychravé počasí, rozdíly teplot venku a vevnitř, víc oblečení i nemoci, to vše má na naši pokožku vliv.
Lišej na obličeji není klasická dermatologická nemoc. / Internet

Lišej je laickým výrazem pro nejrůznějšíkožnízměny, které se mohou velmi rychle vyskytnout kdekoliv na těle. Trpí jímdětii dospělí. Může se jednat o mykózu, která je způsobena kvasinkami či houbami, nebo oekzém, což je chronický svědivý zánět. Pod pojem lišej lze však zahrnout řadu dalších kožních onemocnění různého původu.

Hlavními příznaky tohoto kožního onemocnění je zanícená strupovitá pokožka kolem rtů a suché rozpraskané rty. Kůže je zarudlá a svědí nebo pálí. Lišej ale může postihnout i jinou část kůže než rty a jejich okolí.

Léčení tohoto kožního onemocnění
Lékař vám předepíše mast obsahující kortikoidy a doporučí vyvarovat se kontaktu slin s postiženou pokožkou. Dětem, které mohou mít silné nutkání oblizovat se dále, zvlhčujte lišejem zasažená místa vazelínou. Nepříjemná chuť vazelíny je od dalšího oblizování odradí. Suché rty často potírejte balzámem na rty.

Babské rady na lišej v obličeji
Lehčí formy lišeje vobličeji můžete ošetřovat přírodními prostředky. Množství tak zvaných „babských rad“ svědčí o tom, že lišej vobličeji není žádný neduh moderní doby.

Oves
Poměrně osvědčeným prostředkem na lišeje a ekzémy byloves.Naši převážně zemědělští předkové připravovalikoupele z ovesné slámy.Kilo řezané slámy se vařilo půl hodiny ve dvou litrech vody a pak se přidával do koupele. Dnes můžete použít na zklidnění kůže obklad z rozemletýchovesných vloček,které smícháte s trochou horké vody, kašičku nanesete na postižené místo apřekryjete obkladem.Pokud je kůže přesušená, můžete místo vody rozmíchat kašičku z ovesných vloček kvalitnímrostlinným olejem.

Pití bylinného čaje
Doporučuje se rovněž nálevová směs, která obsahuje 20 g květůvřesu, hluchavky a vachty, 30 g divokéhochmelua 50 gkontryhele, kořenelopuchu,kozlíku,řebříčku a lékořice.Všechno dobře promícháte a naberete jednu čajovou lžičku. Povaříte tři minuty ve čtvrtlitru vody a pijete třikrát denně jeden šálek před jídlem.

Bříza bělokorá
Sbíráte mladé lepkavé listy v období měsíce duben – červen, listové pupeny v období duben – červen.Listy břízymají mnoho léčivých látek: silice, saponiny, glykosidy, pryskyřice, třísloviny,vitamín C. Odvar:4 čajové lžičky do 1/4 l vody, nechat přejít varem, 15 minut odstavit, přecedit. Odvarempotíráte kůžipostiženousvrabemnebo lišejem.

Smetanka, pampeliška
Odvar odstraňuje svrbění kůže, lišeje, vyrážky.

Rostlinné oleje
K odolnosti kůže v zimě přispívá každodenní konzumace olejů bohatých nakyseliny linolenovoua afalinolenovou. Tyto dvě esenciální mastné kyseliny jsou obsažené v olejiřepkovém, sójovém, v ořechácha vobilních klíčcích(potřebné denní množství je 10 gramů, což je jedna polévková lžíce).

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Záplavy a povodně ve světě: Přinesly kromě vody i krokodýly či hady plující v ulicích měst

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu