Chcete mít krásně zpevněný zadeček a boky? Použijte osvědčenou pomůcku z mládí

Ostatní 17. října 2018 | 09:27 — Monika Moorová
Klasické švihadlo se hodí pro všechny. Od malých dětí až po špičkové sportovce na nejvyšší výkonnostní úrovni. Tato sportovní pomůcka je evergreen už několik tisíc let. A navíc skákání je na hubnutí jedno z nejlepších cvičení.
Další 4 fotografie v galerii
Za hodinu skákání spálíte zhruba 2500 kilojoulů / Shutterstock

Pokud potřebujete zhubnout, je skákání přes švihadlo ideální. Za hodinu skákání spálíte zhruba 2500 kilojoulů. A to není zrovna málo. Proč si pořídit domů švihadlo? Důvodů je hned několik: 

Cena

Na rozdíl od mnoha nákladných fitness přístrojů, lze kvalitní švihadlo pořídit kolem 350 korun, a pokud se k němu budete chovat slušně, vydrží vám léta.

Nenáročné na místo

Švihadlo nezabere žádné místo, můžete jej mít kdekoliv k dispozici a cvičit na něm lze v domácích podmínkách i venku.

Posilování

Skákání přes švihadlo napomáhá ke zpevnění pohybového aparátu (hustota kostí), a zlepšuje svalovou sílu. Hráči basketbalu a volejbalu využívají švihadlo jako jeden z prostředků na zlepšení výšky výskoku.

Zlepšuje koordinaci pohybu

Skákání přes švihadlo zlepšuje smysl pro rytmus a tempo, čímž napomáhá rozvoji obratnosti.

Redukuje váhu

Při cvičení zapojujeme většinu svalů, výsledkem je poměrně vysoký energetický výdej a redukce váhy. Chcete seknout s cvičením? Podívejte, co všechno a jakou rychlostí se změní.

Správný výběr švihadla

Je úplně jedno, jestli vás švihadlo bude stát stovku, nebo třeba pět. Především ale musí splňovat několik kritérií. Lano švihadla by nemělo být příliš tenké, jinak se vám do něj budou motat nohy a nebude mít správný švih. Důležitá je také délka švihadla. Ta by měla být taková, aby vám při stoupnutí si na jeho střed konce lana dosahovala do výšky ramen. A také si dobře „ohmatejte“ držadla. Ta by rovněž neměla v rukou klouzat.

Druhy skákání a k čemu jsou dobré

  • Stůjte rozkročmo a vzpažte, švihadlo by mělo viset volně za tělem, kružte trupem tak, aby se střed švihadla pohyboval nízko nad zemí, tím si procvičíte pohyblivost páteře.
  • Stůjte rozkročmo a upažte, švihadlo mějte přeložené na polovinu za zády, kmitejte pažemi vzhůru a dolů se současným napínáním švihadla. Délku švihadla můžete postupně zkracovat omotáním konce kolem ruky. Toto cvičení je dobré na protahování prsního svalstva a zvyšování pohyblivosti ramenních kloubů.
  • Stůjte rozkročmo a upažte, opět mějte švihadlo přeložené na polovinu za zády, předkloňte se vlevo a dotkněte se pravou rukou špičky levé nohy, vzpřimte se a totéž zacvičte opačně. Švihadlo by mělo být za zády stále napjaté. Tímto procvičujete pohyblivost páteře a  protahování svalstva na zadní straně nohou.
  • Klekněte si a přednožte levou nohu, opřete ji chodidlem o zem, vzpažte, švihadlo složené na čtvrtinu mějte nad hlavou. Poté si sedněte na pravou patu, hluboce se předkloňte a dotkněte se švihadlem špičky levé nohy, pak totéž opačně. Tohle cvičení je také dobré k procvičení páteře. O dalších cvicích, které vám pomohou k pevnému zadečku, si přečtěte zde.

Tip nakonec

Myslete na vhodnou obuv, abyste si během skákání neničili klouby. V žádném případě se nedoporučuje skákat naboso! Vybrat byste si měli odpruženou obuv, která tlumí nárazy.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Legendární zpěvačka a herečka Barbra Streisandová vydala po letech nový singl

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu