Syfilis se klidně může týkat i vás. Při těchto projevech okamžitě zbystřete

Zdraví 22. října 2018 | 10:44 — Monika Moorová
Syfilis patří mezi celosvětově rozšířené pohlavně přenosné choroby. Léčbu není vhodné podcenit, protože může podnítit rozvoj závažných zdravotních komplikací. Jaké jsou projevy syfilisu, jak se léčit a jak se před ním chránit?
Další 2 fotografie v galerii
Inkubační doba syfilisu je velmi rozdílná / Shutterstock

Syfilis, jinak známý také jako lues, je infekční a pohlavně přenosné onemocnění, které způsobuje bakterie, nazvaná Treponema pallidum. Ta byla objevena týmem lékařů v roce 1905. Tento parazit spirálovitého tvaru se do těla dostává zejména přes pokožku a sliznice a to genitální, rektální i sliznici dutiny ústní. Přechází až do lymfatických cest i krevního oběhu a postupně se šíří v celém těle. Přenos může nastat při pohlavním styku či z infikované matky na dítě během těhotenství. V tomto případě se mluví o takzvaném vrozeném syfilis.

Inkubační doba syfilisu je různorodá. Může jít o 10 dní i několik měsíců. Kdysi šlo o akutní onemocnění, které končilo smrtí infikovaného. Syfilis však postupně nabral spíše chronický charakter. Prochází několika stádii a vyvíjí se dlouhodobě, klidně i dlouhá léta. Jen pro zajímavost, toto onemocnění se do Evropy údajně dostalo s mořeplavci koncem 15. století a výrazně se rozšířilo v poměrně krátkém čase. Možnosti léčby syfilis se výrazně zlepšily až po objevení penicilínu.

Kdy byste měli zbystřit pozornost?

Tato nemoc primárně napadá pohlavní orgány, ale také srdce, kůži, mozek nebo míchu. V první fázi syfilisu se v místě vstupu infekce vytváří tvrdý vřed. V mnoha případech se vyskytne právě na pohlavních orgánech, případně i na rtech, prsou či v ústní dutině. Nebývá bolestivý a může dokonce i zmizet, ale to neznamená vyléčení. Následně dochází ke zvětšení lymfatických uzlin, které jsou obvykle také nebolestivé. Po několika týdnech od infekce přechází onemocnění do dalšího stadia. Tehdy se bakterie dostávají do celého těla pomocí krevních i lymfatických cest.

Tato fáze onemocnění je charakteristická i dalšími kožními projevy. Typický je výsev vyrážek, které nemusí svědit ani bolet. Tyto výsevy někdy ustupují a opakovaně se objevují. Přidat se k nim může únava, bolesti hlavy i zvýšená teplota. Někdy se objevují i ​​zapáchající bradavice, mokvavé pupínky, vypadávání vlasů či poruchy tvorby pigmentu v podobě bílých fleků na krku i v okolí podpaží. V ústní dutině bývají přítomny červené fleky a některé infikované neminou ani bolesti krku či problémy s polykáním. V průběhu rozvoje onemocnění se však mohou dostavit i období bez viditelných příznaků. Odborníci vyvracejí jeden velký mýtus o pohlavních chorobách. Čtěte více.

Neléčení syfilisu vážně ohrožuje organismus

Neléčený syfilis přechází obvykle po několika letech do třetího stádia, kdy je již onemocnění jen velmi málo infekční. Na kůži jsou přítomny tuhé uzly a hrboly, které se mohou změnit na praskající vředy. Vyskytují se na obličeji či v ústní dutině a tvoří se i ve vnitřních orgánech. V této fázi onemocnění může dojít až k vážnému poškození více orgánů. Při zasažení centrální nervové soustavy se objevují poruchy koordinace pohybů, změny nálad či psychiatrické příznaky. V nejzávažnějších případech postiženého trápí bolesti hlavy, palčivá bolest končetin či deprese. Neléčení syfilisu nakonec končí i smrtí.

Při výskytu výše uvedených projevů je proto velmi důležité konzultovat zdravotní stav s lékařem. Součástí léčby je podávání antibiotik. Léčivo je obvykle aplikováno injekčně přímo do svalu. V případě podezření je také možné udělat si domácí test na syfilis, který lze zakoupit v lékárně. Je nutné dodat, že takový test nenahradí vyšetření lékařem a jeho výsledek nemusí být stoprocentní. Před syfilisem je však třeba se v první řadě chránit. Prevence v sobě zahrnuje monogamii, dodržování zásad bezpečného sexu a zejména používání kondomů. O jiné nebezpečné pohlavně přenosné nemoci, jsme psali před časem.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Futuristický elektromobil IONIQ 5 přijíždí ve sportovní verzi N Line

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Tipy, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý...

Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch,...

Umělecká fotografie je na vzestupu navzdory snadné dostupnosti...

Nekvete vám orchidej? Připravte si zálivku ze dvou...

Zavřít reklamu