Usínat s mobilním telefonem u hlavy se nevyplácí. Existuje k tomu několik důvodů, jeden vás může ohrozit na životě

Zdraví 10. října 2023 | 12:12 — Anna Novotná
Brát si do postele elektroniku se nedoporučuje hned z několika důvodů. Poslední dobou se sice hodně mluví o škodlivosti modrého světla, ale to není jediný důvod, kvůli kterému byste s mobilním telefonem neměli usínat. Hrozí totiž rovněž výbuch baterie, která vás může ohrozit i na životě.
Telefon do postele nepatří / Depositphotos

Neustálé vyhledávání, klikání, zveřejňování příspěvků, odpovídání na komentáře, posouvání textu, chatování, ale i hraní her nás nutí být déle vzhůru a pokračovat v prováděné činnosti. Cítíme se při tom dobře, baví nás to, užíváme si to. Jenže bohužel ve chvíli, kdy je naše tělo nastaveno již na odpočinek a navozování spánkového cyklu.

Odložit mobilní telefon je však velice náročné, jelikož nás daná aktivita naplňuje a máme pocit, že máme konečně chvilku času sami na sebe. Snižuje to však dobu strávenou spánkem, snižuje to jeho kvalitu a znesnadňuje usínání, jelikož naše mysl není dostatečně zklidněná.

Modré světlo

Pokud používáte mobilní telefon před usnutím, dochází k narušení přirozeného spánkového cyklu a zvyšuje se poměr bdělého stavu ku délce spánku. Výzkumy na dětech a dospívajících dokazují, že modré světlo navíc snižuje produkci spánkového hormonu melatoninu, čímž narušuje nejen proces usínání, ale snižuje kvalitu následného nočního spánku. Při kvalitním a dostatečném spánku dochází v určité fázi k REM spánku, ve kterém se vaše tělo absolutně uvolní a dochází k paměťovému a emočnímu zpracování prožitých zážitků. Jakmile se ale fáze REM spánku naruší, může to mít vliv i na množství vaší energie v bdělém stavu.

Ztěžuje usínání

Klidný spánek ovšem nenarušuje jen modrá záře vycházející z používané elektroniky. Mobilní telefon rovněž vyžaduje vaši interakci a nabízí vám neomezené množství informací, ale i stimulací, což může vést k neustálé aktivaci vaší mysli a prodlužování bdělého stavu. Následné usínání je pak o to těžší, když se vám hlavou honí nekonečné množství nově zjištěných informací a myšlenek. Studie dokonce potvrzují, že noční používání mobilního telefonu je mnohem horší, než sledování televizní obrazovky.

[:box_clanky:]

Výbuch baterie

Mobilní telefony jsou konstruovány tak, aby vydržely teploty kolem 30 °C. Když však mobilní telefon vložíte v nabíječce v noci po přečtení posledního příspěvku na sociálních sítích pod polštář, ocitáte se v ohrožení života. Že je to přehnané? Bohužel ne. Mladá dívka z Kazachstánu v roce 2019 tímto způsobem přišla o život, informoval o tom server Daily Mail. Čtrnáctiletá Alua Asetkyzy Abzalbeová si večer zapojila mobil do nabíječky a poslouchala před spaním hudbu. Baterie telefonu však bohužel z důvodu přehřátí vybuchla a způsobila jí smrtelné poranění hlavy.

Exploze mobilního telefonu se stala osudnou i indické dívce Umě Oram, o čemž informoval server phonearena.com, která připojila vybitý mobil k nabíječce a následně jí vybuchl přímo u hlavy. Zřejmě však používala neoriginální baterii, před čímž výrobci opakovaně varují.

Zdroj: phonearena.com, verywellhealth.com, health.com, dailymail.co.uk.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Výzkum naznačuje, že lidský mozek pracuje velice podobně jako kvantový počítač

Nejzdravější káva je filtrovaná, shodují se studie. Může...

Peugeot slaví 130 let závodění. Fascinující výstava...

Březen je ideální čas na jarní restart trávníku:...

Jaro je ideální čas na přípravu zahrady: Přilákejte...

Vůně benzínu sponzory neláká, dnešní motorsport je ve...

Domácí vaječný koňak jako krásný dárek. S vynikající...

Zavřít reklamu