Seznamte se s českým ženšenem. Překvapí vás, jak široké má využití

Zdraví 08. listopadu 2018 | 09:18 — Monika Moorová
Česká příroda nabízí malý rostlinný zázrak, kterému se pro jeho vlastnosti přezdívá český ženšen. A rozhodně nejde o neznámou rostlinu, ale docela běžný křen. Pojďme se podívat, jaké jsou jeho účinky na naše zdraví a jak ho co nejvíce využít náš prospěch.
Další 4 fotografie v galerii
I česká příroda nabízí velké zázraky / Shutterstock

Z rostliny se konzumuje hlavně kořen, který se využívá například jako koření. Neporušený kořen křenu nemá v podstatě žádné aroma. To vzniká až při řezání či strouhání. Tehdy dochází k uvolňování enzymů, ale také léčivých vlastností rostliny.

Jak křen používat?

Kořen křenu se užívá zásadně čerstvý. Strouhá se bezprostředně před užitím. Čerstvý kořen křenu se dá využít mnoha způsoby. V první řadě si jej můžete nastrouhat a použít k jídlu. Tímto způsobem jednoduše, ale efektivně povzbudíte proces trávení. Existuje však i mnoho domácích receptů s křenem, díky kterým se zbavíte rýmy či bolesti.

Kde nám křen pomáhá?

  • Křen má silné antibiotické a antiseptické účinky, a proto se využívá při zánětech dýchacích cest a při zánětu močových cest. 
  • Užívá se při kašli doprovázeném zahleněním. Křen dále příznivě ovlivňuje zažívání a metabolismus.
  • Hodí se užívat po léčbě antibiotiky, neboť upravuje střevní mikroflóru.
  • Má močopudný účinek.
  • Při vnějším užití se používají křenové placky, které pomáhají k léčbě ischiasu a při revmatických potížích.
  • Výborný je i při rýmě a silném kašli a pomáhá také při zánětu dásní a parodontóze.

Na co si dát pozor?

Ať už křen budete užívat ve formě obkladů nebo vnitřně, mějte na paměti, že nic se nemá přehánět. Křen je totiž velmi agresivní a přecitlivělým jedincům mohou při vnějším použití nebo pouhém delším kontaktu s křenem naskákat puchýře. Ani vnitřní léčba by neměla trvat příliš dlouho, křen může naleptat žaludeční stěny, nepříznivě ovlivnit činnost štítné žlázy, silně podráždit žaludeční či dvanácterníkové vředy. Takže je dobré se držet zásady, že všeho s mírou. Více se o léčbě křenem dočtete zde.

Křenové léčivé recepty

Křen s medem

Klasický starý recept na jeho užití při nachlazení, kašli a rýmě říká, že je nejlepší ho nastrouhat a smíchat s medem. Užívat byste pak měli 3x denně jednu čajovou lžičku, u dětí dávku raději o něco snižte. Už za moment po jeho konzumaci pocítíte, že se vám "spouští rýma", snadněji odkašláváte a lépe se vám dýchá.

Křenové mléko na jaterní potíže

Tři lžíce čerstvého nastrouhaného křenu zalijte sklenicí mléka a vše ohřívejte na mírném ohni po dobu 5 minut. Pak nechte pod pokličkou odstát 10 minut, nakonec sceďte. Mléko popíjejte po dvou doušcích každé 3 hodiny. Léčba by měla trvat týden, je ovšem potřebné předem se poradit s lékařem, protože některým jaterním potížím může křen uškodit.

Křenový obklad

Jemně nastrouhaný křen vložte mezi dvě vrstvy gázy či pleny. Aby působil jemněji, můžete křen smíchat se strouhanou syrovou bramborou nebo hustým jogurtem, které pokožku uklidňují. Přímo na kůži můžete přiložit placku zhotovenou z 1 dílu nastrouhaného křenu, 5 dílů mouky nebo pomletých ovesných vloček a 1 dílu sádla. Pokud máte citlivou pokožku a bojíte se, aby vám ji křen nepodráždil, promastěte postižené místo ještě před přiložením obkladu krémem nebo jedlým olejem. Účinky křenu to nesníží, ale pokožku to alespoň trochu ochrání.

Křenové víno

Pokud potřebujete pořádný životabudič, který prohřeje a posílí celé tělo, připravte si křenové víno. Kořen křenu nakrájejte na kolečka, zalijte kvalitním červeným nebo bílým vínem - podle toho, kterému dáváte přednost - a nechte nejméně týden macerovat při pokojové teplotě, přičemž láhev dvakrát denně protřepte. Pokud necháte křen macerovat tři týdny, bude výsledek silnější - po týdnu však víno raději dejte na chladné místo nebo do lednice. Přecezené křenové víno užívejte při únavě po malých doušcích.

Mazání na bolavé klouby

Asi 4 lžíce čerstvě nastrouhaného kořene křenu a 4 lžíce tvarohu smíchejte a pastu naneste na bolavá místa asi v půlcentimetrové vrstvě. Vše přikryjte potravinářskou fólií a nechte 10 minut působit, pak dobře umyjte. Tento postup provádějte po dobu 10 dní. Znáte pleťovou masku z křenu na akné? Psali jsme o ní v jiném článku.

Měli jste křen za obyčejnou pochutinu, která se hodí tak nanejvýš k uzenému kolenu? Tak vidíte, jak hluboce jste se mýlili. 

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové cestovatele

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Zavřít reklamu